Μουσείο “Τα ελληνάκια”

Ένα ιδιαίτερο βιβλίο στάθηκε αφορμή να στηθεί ένα μουσείο με τις δημιουργίες των μαθητών μας, το οποίο κατά την είσοδό του μας μεταφέρει σε μια άλλη εποχή της Ελλάδας. Μας μεταφέρει στην εποχή εκείνη που η Ελλάδα βρισκόταν κάτω από τον τούρκικο ζυγό και λίγο πριν την Επανάσταση του 1821.

Αναφερόμαστε στο  βιβλίο της Ευγενίας Φακίνου “Τα ελληνάκια” με την εξαιρετική εικονογράφηση η οποία είναι εμπνευσμένη από την κεντήματα και υφαντά της λαϊκής παράδοσης.

Δεν θα σας πούμε περισσότερα, θα σας αφήσουμε να περιηγηθείτε στο μουσείο μας, να θαυμάσετε τα υφαντά και τα κεντήματα των μαθητών μας, και τις όμορφες εικαστικές απεικονίσεις της ιστορίας.

Στο τέλος θα συναντήσετε το περιστέρι της Ειρήνης με την κεντημένη Ελευθερία, έτοιμο να πετάξει ψηλά στον ουρανό κρατώντας την σφιχτά στο ράμφος του

Στην τελευταία αίθουσα του μουσείου, προβάλετε η ιστορία την οποία και μπορείτε να παρακολουθήσετε.

Πατήστε στην εικόνα για να περιηγηθείτε στο μουσείο μας.

Κατηγορίες: Γενικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.