ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Σύσκεψη νηπιαγωγών την Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου στις 7μμ στο 7ο Δημοτικό Σχολείο

Συνάδελφοι, στην Προσχολική Αγωγή και Εκπαίδευση η καθιέρωση του Ενιαίου τύπου ολοήμερου Νηπιαγωγείου, ουσιαστικά υποβαθμίζει το ολοήμερο πρόγραμμα, μετατρέποντάς το σε φύλαξη, ανοίγει μάλιστα τοsepe_logo δρόμο για ελαστικές σχέσεις εργασίας σε ένα πρόγραμμα δημιουργικής απασχόλησης στο μέλλον.

Η  εξειδίκευση του διδακτικού ωραρίου των νηπιαγωγών, φέρνει αύξηση ωραρίου για την συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων , αφού τα πολυθέσια Νηπιαγωγεία στα οποία προβλέπεται μείωση ωραρίου ανάλογα με τα έτη υπηρεσίας είναι μόλις 9 από 5.140 σε όλη τη χώρα.

Η αποσύνδεση του πρωινού προγράμματος από το απογευματινό αλλάζει  το χαρακτήρα του ολοήμερου προγράμματος, το οποίο κατά γενική ομολογία  κρίνεται επιτυχημένο. Μοναδικός στόχος του υπουργείου είναι η διάλυση του ολοήμερου νηπιαγωγείου και η απόλυση στην ουσία των αναπληρωτών συναδέλφων νηπιαγωγών.

Είναι ανάγκη να συντονίσουμε τη δράση μας και να εμποδίσουμε τα όποια σχέδια του υπουργείου πριν να είναι αργά.sepe_logo_2016