ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Προετοιμασία εκδηλώσεων Δ.Ο.Ε. με θέμα: «Το σχολείο που βιώνουμε – το σχολείο που οραματιζόμαστε. Κριτική και διεκδικήσεις»

Συνάδελφοι, Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. με απόφασή του στις 21/12/2015 έθεσε υπόψη των εκπαιδευτικών την έναρξη πραγματοποίησης σειράς εκδηλώσεων με θέμα: «Το σχολείο που βιώνουμε – το σχολείο πουsepe_logo οραματιζόμαστε. Κριτική και διεκδικήσεις» όπου τo κεντρικό ερώτημα είναι το πως το σχολείο μπορεί να αλλάξει, να γίνει καλύτερο και ωφέλιμο για όλους τους μαθητές.

Ύστερα από αίτημα του Συλλόγου μας το Δ.Σ. της ΔΟΕ αποφάσισε να πραγματοποιήσει την ημερίδα και στην Κέρκυρα στις 10 Ιουνίου.

Μπροστά σ’ αυτή την εκδήλωση είναι ανάγκη οι Σύλλογοι Διδασκόντων να συμμετέχουν στη συζήτηση με όποιον τρόπο θεωρούν προσφορότερο  ώστε να είναι σε θέση το Δ.Σ. του Συλλόγου μας να καταθέσει τις προτάσεις τους για το κορυφαίο αυτό ζήτημα.

Οι προτάσεις θα πρέπει να γίνονται με βάση το πλαίσιο που έχει θέσει το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε.:

• Αναλυτικά προγράμματα – εκπαιδευτικός προσανατολισμός και στόχοι του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Σχολείου
  • Δομή του σχολείου
  • Διδακτέα ύλη
  • Σχολικά βιβλία
  • Ωρολόγιο πρόγραμμα
  • Εκπαιδευτικές και κοινωνικές ανισότητες
  • Κυρίαρχη ιδεολογία: σχολική γνώση και σχολικές πρακτικές
  • Χρηματοδότηση εκπαίδευσης
  • Εργασιακές σχέσεις εκπαιδευτικών
  • Διοικητική δομή εκπαίδευσης (διοίκηση, γραμματειακή υποστήριξη κτλ.)
  • Ρόλος των στελεχών Εκπαίδευσης
  • Σχέση σχολείου με την κοινωνία

Δεν αποκλείεται ο περαιτέρω εμπλουτισμός του ώστε να καταθέσει ο κάθε Σύλλογος Διδασκόντων μια αναλυτική και εμπεριστατωμένη πρόταση η οποία θα κατατεθεί στο πλαίσιο της εκδήλωσης.

Το ΔΣ αποφάσισε να ξεκινήσουμε με τη δημιουργία ομάδων εργασίας, οι οποίες θα διατυπώσουν τους βασικούς άξονες για κάθε θέμα,  ώστε στη συνέχεια πάνω σ’ αυτούς να τοποθετηθούν οι σύλλογοι διδασκόντων.

Οι συνάδελφοι που επιθυμούν να συμμετέχουν στις παιδαγωγικές ομάδες εργασίας, να το δηλώσουν στο email του Συλλόγου, μέχρι την Τρίτη 17 Μαΐου, δηλώνοντας και το θέμα με το οποίο επιθυμούν ν’ ασχοληθούν.

ΓΙΑ ΤΟ ΔΣ

sepe_ypografi