Αρχεία για 9 Ιουνίου 2015

Νέος προγραμματισμός Εξετάσεων Πιστοποίησης Β΄ Επιπέδου ΤΠΕ – Ιούλιος 2015 »

Σε συνέχεια προηγούμενων σχετικών ανακοινώσεων, γίνεται γνωστό στους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς, και ιδίως σε εκείνους που συμμετείχαν στα προγράμματα της 6ης περιόδου επιμόρφωσης Β’ επιπέδου Τ.Π.Ε. που μόλις ολοκληρώθηκαν, ότι προγραμματίζονται εξετάσεις πιστοποίησης εντός του πρώτου δεκαπενθήμερου του Ιουλίου 2015.Λεπτομέρειες σχετικά με τις διαδικασίες πιστοποίησης και το δικαίωμα συμμετοχής μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.

ΔΟΕ: Διαδικασία ψηφοφορίας Διευθυντών Σχολείων. Αναστάτωση για μια ακόμη φορά »

Για μια ακόμη φορά στη διάρκεια της διαδικασίας για την επιλογή των Δ/ντών των σχολικών μονάδων η πολιτική ηγεσία του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ. καταφέρνει να αναστατώσει τους εκπαιδευτικούς. Με τις οδηγίες της 9ης/5/2015 έρχεται να προσθέσει στους αποκλεισμούς υποψηφιοτήτων, την υποβάθμιση προσόντων και τις αλλοπρόσαλλες  διαδικασίες και την παραβίαση του εργασιακού ωραρίου των εκπαιδευτικών.

Δ/νση ΠΕ Κέρκυρας: Κοινοποίηση οριστικοποιημένων πινάκων υποψηφίων για την επιλογή Διευθυντών των Δημοτικών Σχολείων »

Μετά την κοινοποίηση των πινάκων των υποψήφιων για την επιλογή Διευθυντών Δημοτικών Σχολείων, σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.4327/2015 (ΦΕΚ50/14-05-2015 τ. Α’), κλήθηκαν οι ενδιαφερόμενοι με το αριθμ. 1749/4-06-2015 έγγραφό μας να υποβάλουν ενστάσεις εντός αποκλειστικής προθεσμίας τριών ημερών, η οποία έληξε τη Δευτέρα 08/05/2015 (και ώρα 15:00).

Νέες (8) διευκρινίσεις σχετικά με την επιλογή υποψήφιων Διευθυντών »

Τέσσερις νέες διευκρινίσεις για την επιλογή Διευθυντών Σχολικών Μονάδων, εξέδωσε ο Αναπληρωτής υπουργός Παιδείας Τάσος Κουράκης, με αφορμή ερωτήματα που τέθηκαν. Δείτε εδώ τις νέες διευκρινίσεις.

Το σχέδιο νόμου που αφορά Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Τριτοβάθμια και ιδιωτική εκπαίδευση »

Ο υπουργός Παιδείας κ. Αριστείδης Μπαλτάς, απέστειλε στο Γραφείο του πρωθυπουργού το σχέδιο νόμου με τις διορθώσεις που έχουν γίνει μέχρι σήμερα και αφορά Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Τριτοβάθμια και ιδιωτική εκπαίδευση. Αναμένεται η τελική έγκριση από τον πρωθυπουργό και τα υπόλοιπα μέλη της Κυβέρνησης, ώστε να κατατεθεί το πολυνομοσχέδιο σε δημόσια διαβούλευση. Για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση […]

Β. Παληγιάννης: Συνεδρίαση ΚΥΣΠΕ για τις μεταθέσεις »

Σας ενημερώνω ότι την Τετάρτη 10 Ιουνίου θα συνεδριάσει το ΚΥΣΠΕ με θέματα ημερήσιας διάταξης τα παρακάτω:

Β. Παληγιάννης: Παραιτήσεις εκπαιδευτικών ανά ειδικότητα και ΠΥΣΠΕ »

Με βάση τα στοιχεία της αρμόδιας υπηρεσίας οι παραιτήσεις εκπαιδευτικών Π.Ε. ανά ειδικότητα έχουν ως εξής: Δείτε εδώ το ενημερωτικό.