Αρχεία για 16 Σεπτεμβρίου 2014

Παληγιάννης Β. – Μπράτης Δ.: Αποσπάσεις – Ανακλήσεις αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ, ΣΜΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ »

Πραγματοποιήθηκε σήμερα συνεδρίαση του ΚΥΣΠΕ με θέματα: Αποσπάσεις εκπαιδευτικών Π.Ε. από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ, σε ΣΜΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ και ανακλήσεις αποσπάσεων. Το ΚΥΣΠΕ αποφάσισε τα εξής: Δείτε εδώ το ενημερωτικό με όλα τα ονόματα.

Β. Παληγιάννης: Αξιολόγηση – Επιλογές Στελεχών Εκπαίδευσης »

Με αφορμή αρνητικά σχόλια για την αξιολόγηση Σχολικών Συμβούλων και Διευθυντών Εκπαίδευσης και με δεδομένη τη δυσπιστία και την αντίδραση των εκπαιδευτικών απέναντι στις προθέσεις, τη σκοπιμότητα και την εγκυρότητα του συστήματος αξιολόγησης που προωθείται, όφειλε η πολιτική ηγεσία να έχει επιδιώξει έναν γόνιμο και ουσιαστικό διάλογο με τις Ομοσπονδίες των εκπαιδευτικών.

ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Χαιρετισμός για τη νέα σχολική χρονιά »

Η νέα σχολική χρονιά βρίσκει τους εκπαιδευτικούς πολλαπλά αξιολογημένους ως πολίτες αυτής της χώρας. Νέοι φόροι, νέες περικοπές σε συντάξεις, νέες μεταρρυθμίσεις στην Υγεία που προκαλούν με την πολιτική εξαίρεσης από βασικές προληπτικές ιατρικές εξετάσεις, αυξανόμενη ανεργία και συνεχή διαρροή νεανικού ανθρώπινου δυναμικού στο εξωτερικό.

Σίτιση Αναπληρωτών για το σχολικό έτος 2014-2015 »

Αναρτήθηκε στην ηλεκτρονική σελίδα (www.sitisianapliroton.inedivim.gr) ο Οδηγός Εφαρμογής και το λοιπό υποστηρικτικό υλικό του Προγράμματος (έκδοσης 2.1Δ) για το σχολικό έτος 2014-2015. Από τη μελέτη των εγγράφων αυτών, οι ενδιαφερόμενοι θα διαπιστώσουν ότι η διαδικασία δεν τροποποιείται σε σχέση με την τηρηθείσα κατά το παρελθόν σχολικό έτος αλλά:

Β. Παληγιάννης: Προτάσεις για αλλαγές στις μεταθέσεις και αποσπάσεις των εκπαιδευτικών »

Η ολοκλήρωση της διαδικασίας των μεταθέσεων αλλά και της Α΄ φάσης των αποσπάσεων των εκπαιδευτικών μου δίνει τη δυνατότητα να τονίσω, για άλλη μια φορά, την αδήριτη ανάγκη αλλαγής του υπάρχοντος νομοθετικού πλαισίου. Πρέπει άμεσα να προχωρήσουμε σ’ ένα απλό, δίκαιο, κατανοητό, αντικειμενικό και αποδεκτό νομοθετικό πλαίσιο.

ΔΟΕ: Ανακοίνωση συμπαράστασης στο συνάδελφο Παύλο Αντωνόπουλο »

Tην Τρίτη, 16 Σεπτεμβρίου 2014, δικάζεται το μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής της Α.Δ.Ε.Δ.Υ., Παύλος Αντωνόπουλος με τις ανυπόστατες κατηγορίες για αντίσταση κατά της Αρχής και συμμετοχή σε παράνομη συγκέντρωση!