Αρχεία για 14 Δεκεμβρίου 2011

ΑΔΕΔΥ: Καταγγελία της 9.11.2011 εγκυκλίου του Υπουργείου Οικονομικών »

Οι μεθοδεύσεις της Κυβέρνησης για απολύσεις δεκάδων χιλιάδων υπαλλήλων μέσω εφεδρείας ή προσυνταξιοδοτικής διαθεσιμότητας, συνεχίζονται και εντείνονται, με  αποτέλεσμα να δοκιμάζεται για μία ακόμα φορά ο σεβασμός και η τήρηση της συνταγματικής και νομοθετικής νομιμότητας.

ΑΔΕΔΥ: Υποστήριξη και αλληλεγγύη στους εργαζόμενους στα ΜΜΕ »

Η Ε.Ε. της Α.Δ.Ε.Δ.Υ. χαρακτηρίζει προκλητική και απαράδεκτη την ποινικοποίηση των απεργιακών κινητοποιήσεων των εργαζόμενων στα Δημόσια Μέσα Ενημέρωσης και καταδικάζει την προσφυγή της διοίκησης της ΕΡΤ στη Δικαιοσύνη, προκειμένου να κηρυχθούν ως παράνομες και καταχρηστικές οι κινητοποιήσεις των εργαζομένων.

ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Προβλήματα με τις τοποθετήσεις του ΕΕΠ και ΕΒΠ στην Περιφέρεια Ιονίων Νήσων »

Το Δ.Σ. του Συλλόγου εκπαιδευτικών Π.Ε. Κέρκυρας με αφορμή την διαμαρτυρία μελών του ΕΕΠ και ΕΒΠ, σχετικά με τον τρόπο που έγιναν οι τοποθετήσεις στις μονάδες Ειδικής Αγωγής στα Ιόνια Νησιά, στη συνεδρίασή του, στις 6 Δεκεμβρίου 2011, μετά από διεξοδική συζήτηση ομόφωνα αποφασίζει:

«Ψαλίδι» στις μαθητικές εκδρομές »

Οι δραστικές περικοπές στα «εκτός έδρας» των καθηγητών-συνοδών και η υποχρέωση συμμετοχής του 70% των μαθητών κάθε τάξης περιορίζουν τις πολυήμερες εκδρομές σε εσωτερικό και εξωτερικό. Σχολεία με μικρό αριθμό μαθητών θα μπορούν να πραγματοποιούν πολυήμερες εκδρομές έπειτα από σύμπραξη – συνεργασία με άλλα σχολεία.

ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Καταβολή χρημάτων στα σχολεία – Είσοδος γονέων και κηδεμόνων στο σχολείο »

Θέμα 1ο: Καταβολή χρημάτων στα σχολεία Θέμα 2ο: Είσοδος γονέων και κηδεμόνων στο σχολείο.

ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Απόφαση για τις διώξεις συναδέλφων που συμμετείχαν στις κινητοποιήσεις »

Στις 28 Οκτωβρίου 2011, σε όλη την Ελλάδα κατά την διάρκεια των παρελάσεων πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις πρωτοφανούς μαζικότητας, φαντασίας και αποφασιστικότητας. Συμμετείχαν κοινωνικοί και συνδικαλιστικοί φορείς πρωτοβουλίες κατοίκων και αγκαλιάστηκαν αυθόρμητα από το λαό. Ιδιαίτερα εντυπωσιακή και συγκλονιστική ήταν η στάση των μαθητών.

ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Μείωση Συνδικαλιστικής Συνδρομής »

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας στη συνεδρίαση,  στις 5 του Δεκέμβρη 2011, συζήτησε το θέμα της μείωσης της συνδικαλιστικής συνδρομής.