Η We4All στο σχολείο μας

Την Πέμπτη 3/11/2022 επισκέφτηκε το Νηπιαγωγείο μας ο Μη Κερδοσκοπικός Περιβαλλοντικός Οργανισμός WE4ALL, ο οποίος ιδρύθηκε το 2018 μετά τις καταστροφικές πυρκαγιές στο Μάτι Αττικής. Οι δραστηριότητες της WE4ALL περιλαμβάνουν Δράσεις αναδάσωσης, δενδροφύτευσης, προστασίας δασικών εκτάσεων, περιβαλλοντικής εκπαίδευσης κ.α. Στην We4all εστιάζουν στα παιδιά και πιστεύουν πολύ στην εκπαίδευσή τους, έτσι ώστε να μάθουν να σέβονται το περιβάλλον και να δρουν θετικά δημιουργώντας τις κατάλληλες συνθήκες για ένα πιο βιώσιμο μέλλον, παρακινώντας παράλληλα και τους μεγάλους να κάνουν το ίδιο. Πάνω σε αυτή τη λογική κινείται και το διαδραστικό πρόγραμμα GREEN FUTURE, το οποίο μας παρουσίασαν, ενώ παίξαμε ένα Παιχνίδι Κρυμμένου Θησαυρού στην αυλή του σχολείου μας, όπου λύσαμε επιτυχώς όλους τους γρίφους και κερδίσαμε και Βραβείο!

Για περισσότερες πληροφορίες:

Επιπλέον, σήμερα είχαμε την τιμή να είμαστε καλεσμένοι της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης – ύστερα από σχετικό αίτημά μας – και να παρακολουθήσουμε μέσω του Youtube, το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Σεχραζάντ: ήχοι, εικόνες και παραμύθια της Ανατολής”. Έτσι, είδαμε να ξετυλίγονται μπροστά μας παραμύθια της Ανατολής, συνοδευόμενα από υπέροχα μουσικά ακούσματα.