Οι βόλτα μας στις νέες τεχνολογίες.

Το έργο eTwinning “ICT and Robotics for Little Children“, που συμμετέχουμε μας ώθησε σε νέες προκλήσεις σχετικά με τη χρήση της τεχνολογίας στο νηπιαγωγείο.  Εμείς και οι συνεργάτες μας ασχοληθήκαμε  με τη ρομποτική χρησιμοποιώντας το    BEE BOT που κάθε φορά  ενθουσίαζε τα παιδιά. Κατά την ενασχόλησή μας χρησιμοποιήσαμε τη μέθοδο SΤΕAΜ, παίξαμε,  βοηθήσαμε ο ένας τον άλλο, γίναμε ομάδα, κάναμε λάθη, προβληματιστήκαμε, χρησιμοποιήσαμε τη φαντασία μας, λύσαμε προβλήματα, μάθαμε, προγραμματίσαμε, κωδικοποιήσαμε.

Πάρτε μια γεύση ΕΔΩ

Ακόμα είδαμε εφαρμογές επαυξημένης πραγματικότητας στις συσκευές μας (κινητά και τάμπλετ), με σχετικά βιβλία, κάρτες και apps.  Δείτε ΕΔΩ

Εικόνες Quiver και παίζουμε με τους δεινόσαυρους μπάλα!

Με ένα βιβλίο επαυξημένης πραγματικότητας επισκεφτήκαμε τη ζούγκλα!

Τα άγρια ζώα στην τάξη μας!

Και πολλές ακόμα  συνεργατικές δραστηριότητες όπως επικοινωνία μέσω υπολογιστή, δημιουργία βίντεο, ζωγραφική  και παιχνίδια online.

Ιδιαίτερα ασχοληθήκαμε με τους κώδικες, όπου κωδικοποιήσαμε κάποιες δημιουργίες μας (βίντεο)  και με τις κινητές συσκευές μας αποκωδικοποιούσαμε για να τα παρακολουθήσουμε!

Ένα όμορφο και δημιουργικό  μέρος του έργου υπήρξαν οι κατασκευές με ποικίλα υλικά όπως τουβλάκια lego, πλαστελίνη κ.α.

Ξεχωριστή θέση σε όλα αυτά είχε το ρομποτάκι μας το Bee bot!

Πόσο πολύ μας άρεσε αυτή η βόλτα στις νέες τεχνολογίες! Μπορεί λοιπόν να τελείωσε για φέτος, αλλά  σίγουρα μας περιμένουν περισσότερες!

Ένα σχόλιο στο “Οι βόλτα μας στις νέες τεχνολογίες.

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται.