Εργαστήρια Δεξιοτήτων 2022-2023- ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΕΥ ΖΗΝ- “Τον ΚΟΚ αγαπώ και με ασφάλεια κυκλοφορώ”- 2ο Εργαστήριο

2ο Εργαστήριο: “Αποκωδικοποιώντας τον ΚΟΚ”

Διαβάσαμε το παραμύθι «Καλώς τον κύριο Κ.Ο.Κ.» της Ε. Πιτσιδοπούλου

fc9fe00e 069a 4630 876a eaceba455bd6

Τα σήματα του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας

Με τη βοήθεια του βιβλίου του κυρίου Κ.Ο.Κ μαθαίνουμε τα σήματα και συζητάμε για την χρησιμότητά τους.
Βλέπουμε εικόνες και προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε τα σήματα…

IMG 2635

-Τι σημαίνει όταν ένα σήμα βρίσκεται σε κόκκινο κύκλο;

.png
– Τι σημαίνει όταν ένα σήμα βρίσκεται σε μπλε κύκλο;

.png
-Τι σημαίνουν τα σήματα που βρίσκονται μέσα σε κόκκινο τρίγωνο;

jrghFnZfF6kgWp
-Τι σηματοδοτεί το STOP και τι πρέπει να κάνουν οι οδηγοί όταν το βλέπουν;

.png
– Τι σημαίνουν τα χρώματα και τα σχήματα στα σήματα;

Σήματα & Σχήματα

Τι σχήματα έχουν τα σήματα οδικής κυκλοφορίας; Μαθαίνουμε τα σχήματα μέσα απο σήματα και κάνουμε κατηγοροιοποίηση, ομαδοποίηση και καταγραφή.

• κύκλος
  • τρίγωνο
  • τετράγωνο
  • ορθογώνιο
  • οκταγωνο

IMG 24941 1 2 13 1

IMG 2512 IMG 2513 IMG 2514

Κατηγοροιοποιούμε τα σήματα ανάλογα με την κατηγορία που ανήκουν, σύμφωνα με το χρώμα και το σχήμα

• Κόκκινος κύκλος: ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ
  • Μπλε κύκλος: ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ
  • Κόκκινο τρίγωνο: ΠΡΟΣΟΧΗ- ΚΙΝΔΥΝΟΣ
  • Μπλε τετράγωνο- ορθογώνιο: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

IMG 2636

vmflv IMG 2703

Άραγε υπάρχουν σήματα κοντά στο σχολείο μας; Κάναμε μια γρήγορη βόλτα γύρω από το σχολείο αλλά δυστυχώς βρήκαμε μόνο ένα!

IMG 2641

Τα παιδιά το αναγνώρισαν αμέσως! Η πινακίδα που υπάρχει έξω από κάθε σχολείο και προειδοποιεί τους οδηγούς για διέλευση μαθητών.

Οι διαβάσεις

Μέσα από τον κύριο ΚΟΚ γνωρίσαμε τις διαβάσεις! Τις παράλληλες λευκές γραμμές που υπάρχουν στους δρόμους, ή αλλιώς τις γραμμές- ζέβρα!

.png 234234234 10 19

Και συζητήσαμε..
-Τι πρέπει να κάνουν οι οδηγοί όταν τις βλέπουν;
-Τί μπορούμε να κάνουμε εμείς ως πεζοί όταν βλέπουμε τις λευκές γραμμές;

Φωτεινός σηματοδότης

realistic traffic lights 97886 24101

Ο κύριος ΚΟΚ μας μίλησε για τα φαναριά ή φωτεινούς σηματοδότες και συζητήσαμε για το πόσο σημαντικά είναι στην ομαλή κυκλοφορία των οχημάτων στους δρόμους.

Διαβάσαμε το παραμύθι “Ο Σταμάτης και ο Γρηγόρης” της Γαλάτεια Σουρέλη

IMG 2693

Και συζητήσαμε..

-Ποια είναι τα χρώματα του φωτεινού σηματοδότη για τα οχήματα;
– Tι σχήμα έχουν;
-Τα φανάρια που αφορούν του πεζούς, απεικονίζουν δύο ανθρωπάκια, τον Σταμάτη (Κόκκινο) και τον Γρηγόρη (Πράσινο). Τι σηματοδοτούν;

Παίζουμε με τον Σταμάτη και τον Γρηγόρη!

IMG 2692IMG 2710 IMG 2711 IMG 2712

Κατασκευάζουμε ατομικά φανάρια και φράφουμε το σύνθημα:
-Στο κόκκινο σταματώ!
-Στο πορτοκαλί περιμένω!
-Στο πράσινο προχωρώ!

IMG 2813IMG 2814 asxas

Τροχονόμος και Σχολικός τροχονόμος

Τι συμβαίνει όταν ένα φανάρι χαλάσει και έχει πάρα πολλή κίνηση;  Ή αν δεν υπάρχει φανάρι σε κάποιους δρόμους;; Ποιος ρυθμίζει την κυκλοφορία; Γνωρίσαμε τον καλό φίλο του κυρίου ΚΟΚ, τον Τροχονόμο!

download 1 downloaddownload 2

Γνωρίσαμε και τον σχολικό τροχονόμο και μάθαμε τον ρόλο του! Βοηθάει τους μαθητές να περάσουν το δρόμο από τις διαβάσεις σταματώντας τα οχήματα. Έτσι οι μαθητές πηγαίνουν στο σχολείο τους με ασφάλεια.

.png Sxolikoi Troxonomoi aftodioikisi 1280x720

Φύλλο εργασίας: Σχολικός τροχονόμος & διαβάσειςIMG 2652

Τέλος, παίξαμε στην τάξη μας με το χαλί κυκλοφοριακής αγωγής. Πήραμε τα αυτοκινητάκια μας, τοποθετήσαμε σήματα στα κατάλληλα σημεία και το παιχνίδι ξεκινά! Οδηγήσαμε στο σωστό ρεύμα κυκλοφορίας, διασχίσαμε κυκλικούς κόμβους, σταματήσαμε στο STOP, περάσαμε διαβάσεις ως πεζοί και ακολουθώντας τις οδηγίες του κυρίου ΚΟΚ, μαθαίνουμε να κυκλοφορούμε με ασφάλεια ως πεζοί αλλά και ως οδηγοί!!