Οδηγός Γονέα

ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ Ή ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.

οδηγός_γονέα

Πρόκειται για έναν οδηγό για το γονέα του παιδιού του νηπιαγωγείο, που επιχειρεί να τον πληροφορήσει για ζητήματα που αφορούν στη λειτουργία του ολοήμερου νηπιαγωγείου, να τον βοηθήσει να αντιμετωπίσει κάποια ζητήματα που ενδεχομένως να χρειαστούν ειδική μέριμνα από την πλευρά του και να του δώσει απλές και πρακτικές συμβουλές που σχετίζονται με την πορεία του παιδιού στο νηπιαγωγείο. Εκπονήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος “Ολοήμερα Νηπιαγωγεία”.
Χωρίζεται σε επτά ενότητες.
Η πρώτη ενότητα έχει να κάνει με το θεσμό του ολοήμερου νηπιαγωγείου και τα σχετικά ερωτήματα των γονέων.
Η δεύτερη ενότητα πραγματεύεται θέματα υγείας και ασφάλειας στο νηπιαγωγείο.
Η τρίτη ενότητα είναι αφιερωμένη στο παιχνίδι και το ρόλο του στο παιδί και τη ζωή του νηπιαγωγείου.
Η τέταρτη και η πέμπτη ενότητα πραγματεύονται τη μάθηση στο πλαίσιο του νηπιαγωγείου αλλά και πώς μπορούν οι γονείς να βοηθήσουν τα παιδιά στη διαδικασία της μάθησης.
Η έκτη ενότητα ασχολείται με τη συνεργασία των γονέων με τους εκπαιδευτικούς.
Η έβδομη ενότητα ασχολείται με τη μετάβαση του παιδιού από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό σχολείο.

ΠΗΓΗ