Αποτυπώματα 2018-2019

Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Α τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν σε διδακτική επίσκεψη στις 17/1/2019  διαδραστικά Εργαστήρια του Συνδέσμου Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους (Σ.Κ.Ε.Π.), εγκεκριμένα από το Υπουργείο Παιδείας, στο πλαίσιο του προγράμματος «Αποτυπώματα 2018-2019», στο Μουσείο Βορρέ (e-mail: skep@skep.gr web site: www.skep.gr).

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να έρθουν πολύ  κοντά με ανθρώπους με κάθε είδους αναπηρία και να δουν τις ιδιαίτερες δεξιότητες που αυτοί έχουν αναπτύξει. Γνώρισαν ανθρώπους επιστήμονες, επικοινώνησαν με τη γλώσσα της νοηματικής, έπαιξαν Μπότσια (και ηττήθηκαν!), αλλά το χάρηκαν πάρα πολύ, ζωγράφισαν, έκαναν χειροτεχνίες και έφυγαν με χαμόγελο, αισιοδοξία και νέο κουράγιο για τη ζωή!!!

Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδεψαν οι κ.κ. Κατσάμπα, Ματακιά και η Διευθύντρια κ. Μανώλη.