Σχολικός Σεισμογράφος από την Ομάδα Ρομποτικής του σχολείου μας

Ο σχολικός σεισμογράφος που εγκαταστήσαμε στο Λύκειο μας στηρίζεται στο σχεδιασμό του ερασιτεχνικού σεισμογράφου TC-1. Η κεντρική ιδέα στην κατασκευή του είναι ένας κατακόρυφος ταλαντωτής που πραγματοποιεί εξαναγκασμένη ταλάντωση εξαιτίας των σεισμικών δονήσεων. Στο άκρο του ταλαντωτή έχει τοποθετηθεί ένας μαγνήτης νεοδυμίου ο οποίος δημιουργεί ένα ασθενές μεταβαλλόμενο επαγωγικό ρεύμα. Το ρεύμα αυτό ενισχύεται , ψηφιοποιείται και καταγράφεται από τον ηλεκτρονικό υπολογιστή μέσω του λογισμικού jAmaSeis.

Ο σεισμογράφος του σχολείου μας είναι μέρος του δικτύου IRIS , ενός παγκόσμιου δικτύου όπου εκτός από το σχολείο μας, στην Ελλάδα, μετέχουν ακόμα έξι σεισμογράφοι.

Τα δεδομένα του σεισμογράφου του σχολείου μας μπορεί οποιοσδήποτε να τα παρακολουθήσει αν κατεβάσει και εγκαταστήσει το λογισμικό jAmaSeis.

Συγχαρητήρια στον καθηγητή Φυσικής του σχολείου μας κο Γκούσκο Δ. και στα παιδιά που εργάστηκαν για αυτό.

Εξέταση ειδικών μαθημάτων ΦΑ

Όσα παιδιά εξετάζονται προφορικά θα βρουν τις πληροφορίες για τα ειδικά μαθήματα εδώ:

ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΣΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΤΟΥΣ 2021