Δράσεις της Θεατρικής ομάδας του σχολείου μας

Είναι ιδιαίτερη χαρά μας να μαθαίνουμε τα νέα των παλιών μας μαθητών και να καμαρώνουμε για αυτούς!  Είναι επίσης τεράστια χαρά μας όταν παλιοί μαθητές μας αναζητούν τη συνεργασία του σχολείου μας για κάθε λόγο.

Την Παρασκευή 28/2/2020 η φοιτήτρια του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του ΕΚΠΑ, απόφοιτος του σχολείου μας και πρώην μέλος της Θεατρικής Ομάδας μας, Κατερίνα Κανιαμού, ήρθε μετά από συνεννόηση μαζί μας στην πρόβα μας και μίλησε στα παιδιά μας για την εποχή του έργου του Μολιέρου, για το Μολιέρο και για την υπόθεση του έργου που ανεβάζουμε.  Απάντησε σε ερωτήσεις των παιδιών μας και τους βοήθησε να κατανοήσουν καλύτερα το συγγραφέα και την εποχή του, αλλά και τη θεματολογία των έργων του.

Ήταν μια συγκινητική στιγμή καθώς θυμηθήκαμε παράλληλα ευχάριστες, αστείες, αλλά και σοβαρές σκηνές από τα τρία χρόνια που ήταν και αυτή μέλος της ομάδας μας.

Αυτό που μας συγκίνησε περισσότερο ήταν ότι, όπως η ίδια η Κατερίνα είπε:  αυτή η σχολική θεατρική ομάδα του Λυκείου μας  ήταν η αιτία που την ώθησε ώστε να επιλέξει το συγκεκριμένο τμήμα του Πανεπιστημίου για σπουδές.

Την ευχαριστούμε πολύ!!!!! Περάσαμε μια πανέμορφη ημέρα.

Εκπαιδευτικές επισκέψεις του σχολείου μας 2

Την Παρακευή 28/2/2020 οι μαθητές της  Α τάξης του σχολείου μας πήραν μέρος σε εκπαιδευτική  επίσκεψη.  Τα παιδιά  συνοδευόμενα από τους καθηγητές τους πήγαν στο Γηροκομείο Παναγία Ελεούσα για να πάρουν μέρος στο παιχνίδι μυστηρίου CHALLEDU το οποίο είναι εγκεκριμένο απο το ΥΠΑΙΘ.

Η ανάγκη για προστασία των ηλικιωμένων δεν τους επέτρεψε να έρθουν σε επαφή μαζί τους, αλλά πραγματοποίησαν το παιχνίδι στο χώρο της εκκλησίας που υπάρχει εκεί.

Εκπαιδευτικές επισκέψεις του σχολείου μας

Την Παρακευή 28/2/2020 οι μαθητές της  Β τάξης του σχολείου μας πήραν μέρος σε εκπαιδευτική  επίσκεψη.  Τα παιδιά  συνοδευόμενα από τους καθηγητές τους πήγαν στο Ίδρυμα Νιάρχος, στη Βιβλιοθήκη και σε όλους τους χώρους του.

Ποδοσφαιρική Ομάδα

Η ποδοσφαιρική ομάδα των αγοριών του σχολείου μας έδωσε το δεύτερο και τελευταίο αγώνα της.  Έπαιξε με την ομάδα του ΓΕΛ Βάρης και ηττήθηκε.  Τα παιδιά μας έδωσαν έναν αξιοπρεπή αγώνα και σημείωσαν ένα γκολ το οποίο έβαλε ο μαθητής της Β τάξης Μανώλης Βασίλειος.

Πάντα σε κάθε αγώνα υπάρχει ένας νικητής και ένας ηττημένος.  Αυτήν τη φορά εμείς είχαμε το ρόλο του δεύτερου.  Όμως μέσα από αυτές τις δράσεις αναδεικνύονται και διδάσκονται και άλλες αρχές, όπως ότι οι δύο ομάδες επιστρέψαμε στα σχολεία μας με το ίδιο λεωφορείο ανταλλάσσοντας, οι εκπαιδευτικοί αλλά και οι μαθητές του κάθε σχολείου, αμοιβαία συγχαρητήρια.  Το κλίμα χαρακτηριζόταν από ευγένεια και υψηλό επίπεδο άμιλλας.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός για τη διοργάνωση ήταν η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Κωστομοίρη Αικατερίνη.