Φεστιβάλ Ρομποτικής στο ΓΕΛ Βουλιαγμένης

Την Κυριακή 26/1/2020 διοργανώθηκε στο σχολείο μας Φεστιβάλ Ρομποτικής για δεύτερη χρονιά από την ομάδα ρομποτικής του σχολείου μας και το Δήμο μας.

Εκτός από τις δραστηριότητες για τα παιδιά, έγινε ανταλλαγή απόψεων των ομάδων, ήρθε σε επαφή η τοπική κοινωνία με την καινοτομία και τη ρομποτική, παρακολούθησαν οι επισκέπτες μας ενδιαφέρουσες ομιλίες και ενημερώθηκαν από εξαιρετικούς ομιλητές με γνώση πάνω στο αντικείμενο.

Συγκεκριμένα: ο κ. Κωνσταντέλλος Γρηγόρης, ο κ. Τσίτος Θανάσης- Roboskel, οι κ.κ. Βασιλείου -Eduact, Θωμόπουλος – Medasset, Εθνική Ομάδα Ρομποτικής, F1 in schools του σχολείου μας.

Οι μαθητές έθεσαν ερωτήσεις στο Δήμαρχο της πόλης μας και παρέλαβαν τις βεβαιώσεις τους από το Γενικό Γραμματέα Αθλητισμού κ. Μαυρωτά Γιώργο που μας τίμησε με την παρουσία του.

Την εκδήλωση του σχολείου μας παρακολούθησαν μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς, Διευθυντές και υποδιευθυντές σχολείων, η κ. Καλογρίδου σύμβουλος παιδαγωγικής ευθύνης του σχολείου μας και όσοι αγαπούν την καινοτομία.

Η δράση των παιδιών μας απέσπασε εξαιρετικά θετικά σχόλια.

H Σχολική Επιτροπή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και ο  σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας υπήρξαν για άλλη μια φορά πολύτιμοι συμπαραστάτες μας.

Υπεύθυνος καθηγητής της ομάδας είναι ο κ. Αλέξανδρος Βαρούχας, μαθηματικός.

Κρατική Ορχήστρα Αθηνών

Στις 23/1/2020 το σχολείο μας παρακολούθησε το πρόγραμμα της ΚΟΑ το οποίο ο Δήμος μας προσφέρει στους μαθητές και στις μαθήτριες μας.  Όλοι ενθουσιάστηκαν και οι μουσικοί απέσπασαν το δυνατό μας χειροκρότημα.