Συνάντηση των crabs με τον καθηγητή κ. Γεώργιο Νικολακόπουλο

Σήμερα πρώτη μέρα λειτουργίας, τα παιδιά μας που ανήκουν στην ομάδα ρομποτικής crabs του σχολείου μας δέχτηκαν την επίσκεψη του κυρίου Γεώργιου Νικολακόπουλου, καθηγητή στο Lulea University of Technology της Σουηδίας.

Για τη συνάντηση αυτή ευχαριστούμε ιδιαίτερα την πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κυρία Νικηφοράκη, η οποία και φρόντισε ώστε να έχουν αυτήν την ευκαιρία.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες μας μαζί με τον υπεύθυνο καθηγητή κύριο Βαρούχα, μαθηματικό, συνομίλησαν, αντάλλαξαν απόψεις  και άκουσαν με ιδιαίτερη προσοχή τον κ. Νικολακόπουλο, ο οποίος τους προσέφερε απλόχερα τις υψηλού επιπέδου ακαδημαικές του γνώσεις.  Η συνάντηση ικανοποίησε ιδιαίτερα τα παιδιά μας καθώς ο καθηγητής ήταν ιδιαίτερα προσηνής και άμεσος με διάθεση να απαντήσει σε κάθε ερώτησή τους.

Αντάλλαξαν στοιχεία για να διατηρήσουν την επικοινωνία και να αντλούν τροφή από την τεχνογνωσία του.

Τέλος ανανέωσαν το ραντεβού τους για το Πάσχα!!!!

Είχαμε μια εξαιρετική αρχή του νέου έτους!!!!

Γιορτή Χριστουγέννων

Η γιορτή Χριστουγέννων του σχολείου μας οργανώθηκε από τον εκπαιδευτικό του σχολείου μας κ. Γοριδάρη Βασίλειο, θεολόγο, και από τους μαθητές και τις μαθήτριες που θέλησαν να συμμετάσχουν.  Μας παρουσίασαν μια Χριστουγεννιάτικη Κωμωδία της Μαρίας Ν. Κίτρα:  Μας τα παν κι άλλοι

Στη συνέχεια ακολούθησε η λαχειοφόρος αγορά που οργάνωσε ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας και μοίρασε 100 δώρα.  Όλοι αποχωρήσαμε χαρούμενοι και έτοιμοι για τον εορτασμό των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς.

Ευχαριστούμε θερμά την Πρόεδρο και τα μέλη του δραστήριου ΣΓΚ του Λυκείου μας.

Ανανέωση εργαστηρίου Πληροφορικής

Με μεγάλη μας χαρά υποδεχτήκαμε σήμερα 23/12/2019 τους ολοκαίνουριους  υπολογιστές και τις οθόνες για την ανανέωση του εργαστηρίου πληροφορικής του σχολείου μας.

Η ανανέωση αυτή κρίθηκε απαραίτητη για την καλύτερη λειτουργία του εργαστηρίου και για τη βελτίωση του μαθήματος που προσφέρουμε στους μαθητές και στις μαθήτριες μας.

Όλα τα νέα αυτά τεχνολογικά μέσα αποτελούν ευγενική χορηγία της εταιρίας ΑΙΓΕΑΣ την οποία και ευχαριστούμε θερμότατα.