Όταν συμμετέχουν σε συνέδρια και οι καθηγητές

Μετά τη συμμετοχή των μαθητών μας στο συνέδριο στο Βελιγράδι ήρθε – όπως κάθε χρόνο άλλωστε  – και η συμμετοχή των εκπαιδευτικών του σχολείου στο συνέδριο της Μαθηματικής Εταιρείας.   Οι κ.κ. Βαρούχας και Μήτσιος συμμετείχαν ως σύνεδροι, παρουσίασαν την εργασία τους και ήταν δραστήρια μέλη της οργανωτικής επιτροπής.  Με τον τρόπο αυτό  η γνώση μεταγγίζεται στους μαθητές και τις μαθήτριες μας.

Όταν οι μαθητές ζητούν οι εκπαιδευτικοί ανταποκρίνονται

Οι μαθήτριες και οι μαθητές του Γ1 τμήματος του σχολείου μας – αναγνωρίζοντας μια αναγκαιότητα που τους γεννήθηκε –  ζήτησαν από την εκπαιδευτικό μας κ. Δουμένη Μαρία να τους αναπληρώσει όσα μαθήματα της ειδικότητας της χάθηκαν από αντικειμενικούς λόγους: όπως αργίες ή εορτές.  Η καθηγήτρια τους αμέσως ανταποκρίθηκε θετικά και άρχισε μια “αναπλήρωση” που στηρίχθηκε αποκλειστικά στην ανιδιοτελή βούληση της εκπαιδευτικού.  Έγιναν κιόλας 4 τέτοιες ώρες, οι οποίες αντλήθηκαν από τα κενά της καθηγήτριας  και η καταπληκτική αυτή συνεργασία συνεχίζεται. Αυτός είναι ο ρόλος τους ευαισθητοποιημένου δημόσιου σχολείου!!!