Διεθνείς Δράσεις 2017-2018

Στο πλαίσιο των διεθνών δράσεων που αναπτύσσει το σχολείο μας, την Τρίτη 24-10-2017, υποδεχτήκαμε αντιπροσωπεία του νορβηγικού σχολείου Mysen.

Στην ημερίδα συμμετείχε ολόκληρη η σχολική κοινότητα: εκπαιδευτικοί, μαθητές και μαθήτριες, γονείς και κηδεμόνες. Το πλούσιο πρόγραμμα περιλάμβανε ξενάγηση στο σχολείο, παρουσιάσεις, μουσικές εκδηλώσεις, παραδοσιακούς χορούς και γαστρονομικές ανταλλαγές. Αποχαιρετήσαμε τους νορβηγούς φίλους μας με την υπόσχεση να ενισχύσουμε ακόμη περισσότερο τη συνεργασία μας.

Την ημερίδα τίμησε με την παρουσία του ο Δήμαρχος Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης, κ. Κωνσταντέλλος και η πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής κ. Νικηφοράκη.

Δραστηριότητες Οκτωβρίου 2017

Στις 18-10-2017 το σχολείο μας πραγματοποίησε τις παρακάτω διδακτικές επισκέψεις:

Στο πλαίσιο του μαθήματος Πολιτική Παιδεία οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ Λυκείου επισκέφτηκαν το Συμβούλιο της Επικρατείας.

Στο πλαίσιο του μαθήματος Πολιτική Παιδεία οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ Λυκείου επισκέφτηκαν τη Βουλή των Ελλήνων.

Στο πλαίσιο του μαθήματος Ιστορία Κοινωνικών Επιστημών οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ Λυκείου επισκέφτηκαν το Χώρο Ιστορικής Μνήμης 1941-1944.

Στις 4-10-2017 έγινε η διοργάνωση της 4ης Πανελλήνιας Αθλητικής Ημέρας από την καθηγήτρια Φ.Α. κ. Κωστομοίρη.  Έγιναν αθλητικοί αγώνες από ομάδες μαθητών και παρουσίαση βασικών τεχνικών του πινγκ – πονγκ από προπονητές και αθλητές του Άρη Βούλας στους μαθητές του σχολείου μας.

Euroscola 2018

Δύο μαθήτριες του σχολείου μας, η Αναστασάκη Άρτεμις της Β τάξης και η Μουρίκη Μαρκέλλα της Γ τάξης διακρίθηκαν στο διαγωνισμό EUROSCOLA και θα ταξιδέψουν στο Στρασβούργο για να παρακολουθήσουν την Ημερίδα που διοργανώνει το Ευρωκοινοβούλιο και να συμμετέχουν στις εργασίες της τον Ιανουάριο του 2018.

Συγχαρητήρια και στα δύο παιδιά μας.