Άρθρα σχετικά με 19 Μαρτίου 2012

Η ευγένεια είναι το απαραίτητο λιπαντικό στις ανθρώπινες σχέσεις….

Στις 17-18 Μαρτίου 2012 διεξήχθησαν οι ημιτελικοί και οι τελικοί Πανελλήνιοι Μαθητικοί Αγώνες Επιχειρηματολογίας (Αντιλογίας) στην Αθήνα, που οργανώνονται για ενδέκατη συνεχή χρονιά από το Ευρωπαϊκό Πολιτιστικό Κέντρο Δελφών και το Υπουργείο Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων. Χορηγός των αγώνων, στους οποίους έλαβαν μέρος 600 μαθητές 88 σχολείων από Αττική, Θράκη, Κρήτη, Μακεδονία και Φωκίδα τη φετινή χρονιά, ήταν η ΟΠΑΠ ΑΕ.

Το ΓΕΛ Πολυγύρου συμμετείχε και φέτος με πενταμελή ομάδα που αποτελούνταν από τον Αθανάσιο Τσιαράπα, την Παυλίνα Μποζίνη, το Γιώργο Βουνίδη, το  Γιώργο Μυλωνά, το Θωμά Ιωαννίδη και συντονίστρια καθηγήτρια την φιλόλογο Κλεονίκη Δρούγκα. Το σχολείο μας αγωνίστηκε σε τρεις αγώνες: α. «Οι γονείς δεν πρέπει να παίρνουν διαζύγιο, όταν έχουν παιδιά», β. «η ανέχεια δικαιολογεί τη βία» και γ. «υπάρχουν επαγγέλματα που δεν είναι κατάλληλα για τις γυναίκες». Στον πρώτο και τον τρίτο αγώνα η ομάδα μας νίκησε τους πολύ καλούς «αντιπάλους» της, ενώ στο δεύτερο αγώνα η ομάδα μας με μικρή διαφορά έχασε από έναν καλό, επίσης, «αντίπαλο». Τα παιδιά της ομάδας του ΓΕΛ Πολυγύρου έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους πνευματικά, ηθικά και σωματικά να αντεπεξέλθουν στις προκλήσεις των αγώνων, να αντικρούσουν εύστοχα και να επιχειρηματολογήσουν με επάρκεια, αποδεικνύοντας, αφενός, ότι ο λόγος είναι σαφέστατα η μόνη υγιής αντιμετώπιση των προβλημάτων και όχι η κάθε μορφής βία και, αφετέρου, ότι η ευγένεια είναι το απαραίτητο λιπαντικό στις ανθρώπινες σχέσεις. Η ομάδα μας κατέλαβε την 10η θέση και ο Αθανάσιος Τσιαράπας αναδείχτηκε στους 15 καλύτερους ομιλητές των σχολείων που συμμετείχαν.

Η ομάδα του σχολείου συνδύασε με τους αγώνες και τη θεατρική παιδεία, παρακολουθώντας την εξαιρετική παράσταση «Φόνισσα» του Α. Παπαδιαμάντη από μια χαρισματική ομάδα ηθοποιών. Η «Φραγκογιαννού», μια ηρωίδα που ενσαρκώνει η Μπ. Αρβανίτη, εκφράζει την πρακτική της λογικής ως βιοτικής μέριμνας και υποδηλώνει, για μια ακόμη φορά, την ανάγκη το πανάρχαιο μέτρο να μένει απαράβατο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ψυχαγωγήθηκαν με κάθε τρόπο και απέκτησαν πολύτιμες εμπειρίες και πλούσια βιώματα.

Συγχαρητήρια Θανάση και για την ξεχωριστή διάκριση, συγχαρητήρια Παυλίνα, συγχαρητήρια στο Γιώργο Β. και στο Γιώργο Μ., συγχαρητήρια στο Θωμά και συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και μαθήτριες που ανήκουν στην ευρύτερη ομάδα του σχολείου και βοήθησαν με τη συμμετοχή τους να φτάσουμε ψηλά. Ευχαριστούμε το Ευρωπαϊκό Πολιτιστικό Κέντρο Δελφών, το Υπουργείο Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, την κ. Αν.  Πασχαλίδου -ψυχή των αγώνων- τον κ. Π. Σπάτουλα, για την άριστη οργάνωση, τον ΟΠΑΠ για τη χορηγία και την κ. Δ. Ρηγοπούλου, διευθύντρια του σχολείου μας, ΓΕΛ Πολυγύρου, που στήριξε τους αγώνες και παρέδωσε μετά από πολλές επιτυχίες τη  σκυτάλη στην κ. Κλ. Δρούγκα. Ευχαριστούμε τους συναγωνιστές μας στους ευγενικούς αυτούς αγώνες από την αρχή μέχρι το τέλος και συγχαίρουμε τους νικητές, το Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια

Της ομάδας Λόγου-Αντιλόγου ΓΕΛ Πολυγύρου,

Κλ. Δρούγκα

19 Μαρτίου 2012

Η Άννα Φρανκ στο Βερολίνο

Όταν η νεαρή Αννα Φρανκ ξεδίπλωνε τα συναισθήματά της στις σελίδες ενός ημερολογίου, ούτε που μπορούσε να διανοηθεί πως αυτές οι αράδες θα αποτελούσαν μετά το τέλος του πολέμου μία από τις πιο σημαντικές μαρτυρίες για την ωμότητα της γερμανικής κατοχής. Ούτε βέβαια ότι θα γινόταν ίσως το πιο γνωστό θύμα του Ολοκαυτώματος. Πώς θα μπορούσε άλλωστε να συνειδητοποιήσει η ίδια το μέγεθος της ωριμότητάς της, αυτό που συγκίνησε εκατομμύρια αναγνώστες σε όλο τον κόσμο; Κοιτώντας τη φωτογραφία από τα χθεσινά αποκαλυπτήρια του ομοιώματός της στο Μουσείο της Μαντάμ Τισό, στο Βερολίνο, σχεδόν αυθόρμητα αναρωτιέσαι: τα αγόρια και τα κορίτσια της ηλικίας της, σαν το τσούρμο που κοιτάει με απορία το κέρινο ομοίωμά της, πόσο προβληματισμένα είναι για τη ζωή, την αγάπη, το μέλλον της ανθρωπότητας; Εξαρτάται: πού και πώς ζουν. Αν, λοιπόν, ο πόλεμος και οι κακουχίες είναι ο τρόπος – ο πιο βίαιος – για να ωριμάσει ένα παιδί, ίσως είναι καλύτερα να μείνει για πάντα παιδί.

Πηγή: Τα Νέα online