Πρόγραμμα «Ψηφιακή Μέριμνα» (voucher 200 ευρώ)

Απρ 20216

Το Πρόγραμμα «Ψηφιακή Μέριμνα» https://www.digital-access.gov.gr/ ενισχύει οικογένειες με εξαρτώμενα τέκνα καθώς και τέκνα υπό επιτροπεία, που φοιτούν σε εκπαιδευτικές δομές της χώρας, μέσω συστήματος επιταγών (voucher) που θα διατεθούν για την αγορά τεχνολογικού εξοπλισμού.

Περισσότερα στην σχετική ανακοίνωση του Υ.Παι.Θ.. https://www.minedu.gov.gr/news/48095-17-03-21-psifiaki-merimna-xrisimes-plirofories-gia-ta-voucher

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΕΙΚΟΝΙΚΗΣ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ «ΠΡΟΣΩΠΑ & ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΄21»

Απρ 20216

Έκθεση που παρουσιάζεται στο πλαίσιο του εορτασμού των 200 χρόνων από την έναρξη της Επανάστασης του 1821 στην Πινακοθήκη της Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών .

Για να επισκεφθείτε εικονικά την Έκθεση ακολουθήστε τον σύνδεσμο: https://www.360-tube.com/360/ems/Epanastasi_21/

Διαρκεί από τον Μάρτιο έως τα τέλη του Επετειακού έτους 2021 και είναι επισκέψιμη (επί του παρόντος λόγω της πανδημίας) μόνο μέσω της ιστοσελίδας της Ε.Μ.Σ., www.ems.gr . Προσφέρεται η δυνατότητα της εικονικής περιήγησης σε κάθε ενδιαφερόμενο, ιδιαίτερα στους φορείς πολιτισμού και στον εκπαιδευτικό κόσμο.

Οι μαθητές και μαθήτριες του 1ου Γυμνασίου Μίκρας Σχεδιάζουν για τα 200 χρόνια Ελευθερίας της Ελλάδας

Μαρ 202125

Θέλοντας να τιμήσουμε τον αγώνα του 1821 και να δείξουμε ότι δεν ξεχνάμε το μεγάλο χρέος μας στους αγωνιστές, εμείς οι μαθητές και μαθήτριες του 1ου Γυμνασίου Μίκρας σκεφτήκαμε να φιλοτεχήσουμε μια σειρά γραμματοσήμων με θέμα τα 200 χρόνια Ελευθερίας του Ελληνικού έθνους. Οι σημαίες, οι λέξεις, οι στίχοι, όλα αποτίουν φόρο τιμής στη μεγάλη θυσία και στην μεγάλη κατάκτηση.

25η ΜΑΡΤΙΟΥ

Μαρ 202122
  1. ΕΘΝΙΚΟΣ ΥΜΝΟΣ
  2. Θεόδωρος Κολοκοτρώνης στην μηχανή του χρόνου

ΕΥΧΕΣ

Δεκ 202024

Ο Δ/ντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Γυμνασίου Μίκρας σας εύχονται

Ευλογημένα Χριστούγεννα και χαρούμενη Πρωτοχρονιά!

«Επικαιροποίηση συστάσεων εμβολιασμού για παιδιά και ενήλικες κατά την 2η έξαρση της πανδημίας SARS-CoV-2»

Δεκ 202016

Σας ενημερώνουμε για τη νέα Εγκύκλιο του τμήματος Υγιεινής Περιβάλλοντος της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας
της Γενικής Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Ποιότητας Ζωής του Υπουργείου Υγείας, με θέμα
SARS-CoV-2»

ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ ΣΥΣΤΑΣΕΩΝ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥ 20201116

Δανεισμός tablet σε μαθητές Β/θμιας για τις ανάγκες της εξαποστάσεως εκπαίδευσης από το Δήμο Θέρμης

Νοέ 202011

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας κοινοποιούμε έγγραφο του Γραφείου Παδείας του Δήμου Θέρμης.

ΔΑΝΕΙΣΜΟΣ TABLET ΣΕ ΜΑΘΗΤΕΣ Β/ΘΜΙΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΗΣ ΕΞ’ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ( http://www.thermi.gov.gr/info/?p=60786 )

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι ο Δήμος Θέρμης παρέχει τη δυνατότητα δανεισμού tablet σε μαθητες και μαθήτριες των Γυμνασίων και Λυκείων του,  οι οποίοι/ες  δεν διαθέτουν κάποια ηλεκτρονική συσκευή για την παρακολούθηση της εξ’αποστάσεως εκπαίδευσης.

Παρακαλούμε σημειώστε οτι η χορήγηση τους θα γίνει σύμφωνα με την υπ’αρ. Φ.7/57620/Δ1/18-05-2020 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ , σύμφωνα με την οποία τα κριτήρια χορήγησης θα είναι κυρίως

Α. Το χαμηλό εισόδημα

Β. Η ανεργία γονέων/κηδεμόνων

Γ. Η ιδιότητα μέλους μονογονεïκής, πολύτεκνης, τρίτεκνης ή ορφανικής οικογένειας,και,

Δ. Η ύπαρξη ειδικών δυσκολιών μάθησης ή οι εξαιρετικές επιδόσεις μαθητή/τρια Διαβάστε όλο το άρθρο »

Προσκόμιση διακαιολογητικών για υπαγωγή σε ομάδα αυξημένου κινδύνου

Σεπ 202017

Προκειμένου να προβούμε στην καταγραφή μαθητών/τριών οι οποίοι/ες δεν δύνανται να παρακολουθήσουν με φυσική παρουσία την εκπαιδευτική διαδικασία λόγω Covid-19, παρακαλούμε να προσκομίσετε στο σχολείο μέχρι την Παρασκευή 18/9 τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που βεβαιώνουν ότι ο μαθητής/ η μαθήτρια εμπίπτει στις ομάδες αυξημένου κινδύνου, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρου 8 της υπό στοιχεία Δ1α/ΓΠ.οικ.55339/20-8-9-2020 (ΦΕΚ 3780 τΒ΄) ΚΥΑ των Υπουργών Ανάπτυξης, Επενδύσεων, Παιδείας και Θρησκευμάτων, Υγείας, Εσωτερικών, Υποδομών και Μεταφορών. ΚΥΑ ΥΠΑΙΘ_ΦΕΚ Β 3780

Ανακοίνωση για τη μεταφορά μαθητών για το σχολικό έτος 2020-21

Σεπ 202016

Οι  γονείς- κηδεμόνες των μαθητών της Α΄ τάξης του 1ου Γυμνασίου Μίκρας  των οποίων η κατοικία βρίσκεται εκτός των ορίων του οικισμού του Τριλόφου και σε απόσταση μεγαλύτερη των 2,5 χιλιομέτρων από το σχολικό κτίριο του 1ου Γυμνασίου και οι οποίοι μετακινούν τα παιδιά τους με ίδια μέσα προς και από το σχολείο,  μπορούν  να υποβάλλουν αίτηση ημερήσιας  αποζημίωσης βάση της  υπ’ αριθ. 50025/19-9-2018 Κοινής Υπουργικής Απόφασης «Μεταφορά μαθητών δημόσιων σχολείων από τις Περιφέρειες».

Απαραίτητα έγγραφα

1. Αίτηση του γονέα-κηδεμόνα
  2. Λογαριασμός κοινής ωφελείας (ηλεκτροδότησης, ύδρευσης, φυσικού αερίου, σταθερής τηλεφωνίας) ή τελευταίο εκκαθαριστικό στο όνομα του κηδεμόνα του μαθητή ή του κατά νόμο επιτρόπου αυτού με τον οποίο πιστοποιείται η διεύθυνση κατοικίας
  3. Υπεύθυνη δήλωση στην οποία θα αναγράφεται ο αριθμός του αγροτεμαχίου-οικοπέδου στο οποίο βρίσκεται η κατοικία τους

Σαρρής Βασίλειος   ΠΕ02

ΑΓΙΑΣΜΟΣ 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΙΚΡΑΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2020-21

Σεπ 202010

Σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020, στις 11.00  θα τελεσθεί ο αγιασμός στον αύλειο  χώρο του σχολείου και θα δοθούν τα βιβλία στους μαθητές.

Η προσέλευση των μαθητών στο σχολείο θα γίνει ως εξής:
Οι μαθητές της Α΄ τάξης θα προσέλθουν στις 10:30
Οι μαθητές της Β΄ τάξης θα προσέλθουν  στις 9:30