Λειτουργία του σχολείου τους μήνες Ιούλιο – Αύγουστο 2020

Ιούν 202030

Το σχολείο τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο 2020, θα παραμένει ανοιχτό κάθε Τρίτη από 8.30 έως και 13.30.

Υπεύθυνη δήλωση μη παρακολούθησης μαθημάτων απο 18/5-12/6/20

Μαΐ 202012

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες

Σε περίπτωση διαμένει στο σπίτι σας άτομο που ανήκει σε ευπαθή ομάδα και δεν επιθυμείτε το παιδί σας  να παρακολουθήσει μαθήματα στο σχολείο από 18/5-12/6/20 μπορείτε να κατεβάσετε την  ypeuthini_dilosi_-γονεα-3,  να την συμπληρώσετε και  αφού την υπογράψετε να την στείλετε ηλεκτρονικά στο σχολείο .

ΣΑΡΡΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΠΕ02

ΕΥΧΕΣ

Απρ 202013

«Χωρίς Σταυρό δεν υπάρχει Ανάσταση και Ανάσταση σημαίνει ανακαίνιση ζωής!»

Προσεγγίζοντας τα μηνύματα του Θείου Πάθους αντλούμε τη δύναμη να διασπάσουμε το άτομό μας, να ξεφύγουμε από το βαρυτικό πεδίο του «εγώ» για να αποκτήσουμε ταχύτητα διαφυγής….
Ο Νικητής του θανάτου, ο Χορηγός της ζωής μας περιμένει και φέτος.
Και στο Γολγοθά..και στο κενό μνήμα..
Ας Τον ακολουθήσουμε..
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

Η ζωή εν τάφω (με γράμματα)

Μαρ 202027

Συμβολή του μαθήματος Φυσικής Αγωγής στην εξασφάλιση υγιεινής διαβίωσης κατά την παρούσα έκτακτης ανάγκης και μέτρων λόγω του covid 19..
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός 1ου γυμνασίου Μίκρας : ΤΣΙΟΥΜΠΛΕΚΤΣΗ ΜΑΡΙΑ.
Αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες σας καλωσορίζω στην εξ αποστάσεως διδασκαλία μέσω της πλατφόρμας e-class. Ελπίζω να είστε όλοι και όλες καλά.
Σήμερα, # Μένοντας Σπίτι # γίνεται επιτακτικότερη η ανάγκη να λάβουμε τα απαραίτητα μέτρα για να διατηρήσουμε την φυσική μας κατάσταση σε καλό επίπεδο για την εξασφάλιση της σωματικής και κατ΄ επέκταση της ψυχικής μας υγείας. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπ/ση

Μαρ 202027

Οι πλατφόρμες που θα χρησιμοποιηθούν απο τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας είναι οι:
1. e-class (eclass.sch.gr)  και
2. e-me
3. e-me / google classroom
Συγκεκριμένα και ανά εκπαιδευτικό:

Επώνυμο Όνομα Ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπ/ση
ΤΣΙΟΥΜΠΛΕΚΤΣΗ ΜΑΡΙΑ e-class
ΧΑΡΙΤΑΚΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ e-class
ΧΑΤΖΗΜΑΡΓΑΡΙΤΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ e-class

Οι καθηγητές της ειδικής αγωγής θα επικοινωνούν προσωπικά με τους γονείς και τους μαθητές των τμημάτων ένταξης

«Σχολική γιορτή 25ης Μαρτίου 2020.»

Μαρ 202023

1.  Επέτειος 25ης Μαρτίου

2.  ΔΕΝ ΕΙΣΑ ΜΟΝΟΣ Τουρκοκρατία

3. Η Ειρήνη Παπά ψάλλει «Τη Υπερμάχω» μέσα στην Αγιά Σοφιά

4.  25η Μαρτίου 1821 – Παρουσίαση

5. Να ‘τανε το ’21 – Γιώργος Νταλάρας

Την επιμέλεια της γιορτής είχαν:
ο διευθυντής κ. Σαρρής Βασίλειος, Φιλόλογος
και η κα Τσιουμπλεκτσή Μαρία, καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής

Απόκτηση λογαριασμού από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) για μαθητές/τριες

Μαρ 202023

Αγαπητοί γονείς,

Ενόψει οδηγιών από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων για την εκκίνηση μαθημάτων μέσω Διαδικτύου, παρακαλούμε να προβείτε στην εγγραφή του παιδιού σας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) και να δημιουργήσετε για το παιδί λογαριασμό ηλεκτρονικής αλληλογραφίας (e-mail).
Η διεύθυνση που πρέπει να επισκεφτείτε είναι η: https://register.sch.gr/students/
Οδηγίες μπορείτε να διαβάσετε στη διεύθυνση: https://register.sch.gr/students/docs20/StudentsRegisterHelp.pdf
Τον αριθμό μητρώου μαθητή μπορείτε να τον δείτε από τον έλεγχο του Α΄ τετραμήνου.
Αν έχετε κάποιο πρόβλημα παρακαλούμε επικοινωνήστε στο e-mail του σχολείου mail@gym-trilof.thess.sch.gr και δηλώστε το πρόβλημα σας. Να έχετε υπομονή γιατί το σύστημα λειτουργεί αργά επειδή υπάρχει υπερφόρτωση.

Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία από όλους τους γονείς θα σταλούν νεότερες οδηγίες για την διεξαγωγή των μαθημάτων.

Ο διευθυντής
Σαρρής Βασίλειος

Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι

Μαρ 202016

Αποφυγή των συναθροίσεων και του συγχρωτισμού οπουδήποτε (π.χ. καφετέριες, κινηματογράφοι)
Αποφυγή ομαδικών εξωσχολικών δραστηριοτήτων
Aποθάρρυνση συναντήσεων σε σπίτια φίλων, εστιατόρια ή εμπορικά κέντρα
Ενθάρρυνση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων εξ αποστάσεως (e-learning)
Αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες
Συχνό και καλό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή αλκοολούχο διάλυμα
Κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με χαρτομάντιλο και απόρριψη στα απορρίμματα. Αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο, με το εσωτερικό του αγκώνα
Αποφυγή αγγίγματος ματιών, μύτης και στόματος
Αποφυγή στενής επαφής (χειραψίες, αγκαλιές και φιλιά)
Αποφυγή επαφής με άτομα που έχουν συμπτώματα λοίμωξης
Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων, παραμονή στο σπίτι και επικοινωνία με ιατρό ή με τον ΕΟΔΥ.

Εδώ το έγγραφο: ΕΟΔΥ Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι _ 11 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Oδηγίες σχετικά με τα μέτρα πρόληψης κατά της διασποράς του κορωνοϊού COVID-19 στις Σχολικές Μονάδες και φορείς που προσφέρουν εκπαιδευτικές υπηρεσίες»

Μαρ 202010

Η παρούσα εγκύκλιος έχει ως σκοπό την ενημέρωση των εκπαιδευτικών, όλων των εργαζομένων και των μαθητών των σχολείων Α΄βάθμιας και Β΄βάθμιας εκπαίδευσης, όλων των Φροντιστηρίων και γενικότερα των πάσης φύσεως εκπαιδευτικών μονάδων της χώρας σε ό,τι αφορά τα συμπτώματα του κορωνοϊού COVID-19, τις απαραίτητες ενέργειες σε περίπτωση εμφάνισης κρούσματος και τα προληπτικά μέτρα κατά της διασποράς του ιού.

Περισσότερα εδώ Oδηγίες σχετικά με τα μέτρα πρόληψης κατά της διασποράς του κορωνοϊού COVID-19

Διδακτική Επίσκεψη μαθητών της Β’ τάξης στο ινστιτούτο Goethe, στη Θεσσαλονίκη

Φεβ 202029

Στις 24/2/20 μαθητές της Β΄ τάξης επισκέφθηκαν το ινστιτούτο Goethe και συμμετείχαν σε παιδαγωγικά προγράμματα που αποσκοπούν στην εμβάθυνση των γνώσεων τους στην γερμανική γλώσσα.
Εδώ μπορείτε να δείτε σχετικές φωτογραφίες και video

Διαβάστε όλο το άρθρο »

« Παλιότερα άρθρα