Αρχείο ημέρας 24 Οκτωβρίου 2024

ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Αναγκαιότητα δράσης

-Θα υπάρξει συνεργασία στο μέλλον με πολλούς φορείς, στα πλαίσια ανοίγματος του σχολείου προς την κοινωνία. Η περσινή ενασχόληση με τον συγκεκριμένο άξονα είχε μεγάλη επιτυχία, για αυτό το λόγο θεωρήθηκε σκόπιμο να συνεχιστεί και φέτος με πληθώρα φορέων τόσο της τοπικής κοινωνίας, όσο και της ευρύτερης, στο νομό Σερρών, στη Βόρεια Ελλάδα και Αθήνα. Τα οφέλη που θα αποκομίσουν οι μαθητές είναι πολλά και ενδιαφέροντα, γιατί τα παιδιά στην επαρχία έχουν περιορισμένα ερεθίσματα και εμπειρίες σε πολλά επίπεδα σε σχέση με τα παιδιά των πόλεων.

Στόχοι

-Η  διεύρυνση των ενδιαφερόντων των μαθητών και ο εμπλουτισμός των ερεθισμάτων που δέχονται.

-Η ομαλή κοινωνικοποίηση και  ανάπτυξη των κοινωνικών τους δεξιοτήτων.

-Η προσπάθεια διαμόρφωσής τους σε ενεργούς πολίτες της κοινωνίας που ζουν και του κόσμου γενικότερα.