Αρχείο ημέρας 19 Απριλίου 2023

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: ΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΣΥΓΧΩΡΗΣΗ

Το σχολικό έτος 2022-2023 πραγματοποιήθηκε στη Β Γυμνασίου, στα πλαίσια του μαθήματος των Δεξιοτήτων το πρόγραμμα “Αγωγή στη συγχώρηση” από τον Διευθυντή και καθηγητή της Πληροφορικής Κο Βοζίκη Κωνσταντίνο. Το πρόγραμμα βασίστηκε στο βιβλίο της Πέλυ Γαλίτη-Κυρβασίλη και του Robert Enright ” Αξιοποιώντας τον καλύτερό μου εαυτό”. Πρόκειται για μια θετική στρατηγική αντιμετώπισης θυμού και βίας, μέσα από την πρακτική της  συγχώρησης, η οποία επέφερε σημαντικά αποτελέσματα στη συμπεριφορά των μαθητών μεταξύ τους. Εφαρμόστηκαν σχέδια μαθήματος που αναφέρονται στο βιβλίο, πραγματοποιήθηκαν βιωματικές ασκήσεις, έγιναν συζητήσεις με τους μαθητές και δόθηκαν φύλλα εργασίας. Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε έπειτα από τη συμμετοχή και παρακολούθηση μιας σειράς επιμορφωτικών συναντήσεων-σεμιναρίων με εισηγήτρια την Κα Γαλίτη σε όλη τη διάρκεια της τρέχουσας σχολικής χρονιάς.

IMG 0198 IMG 0184 IMG 0197