Σεμινάριο Ρομποτικής στο 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης

seminario-robotikis-071216-14
Ο καθηγητής Πληροφορικής του σχολείου μας, Κοσμίδης Μανώλης, είχε την ευκαιρία σήμερα Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου του 2016 να παρακολουθήσει την ημερίδα που διοργάνωσε το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης με θέμα “Η Εκπαιδευτική Ρομποτική ως εργαλείο μάθησης” για σε καθηγητές Πληροφορικής της Πρωτοβάθμιας και Ββάθμιας εκπαίδευσης.

Στο εκπαιδευτικό πλαίσιο της ρομποτικής και τη σημασία που αναγνωρίζουμε σε αυτήν ως βιωματικό μέσο διδασκαλίας πολλών αντικειμένων, όπως Μαθηματικά, Φυσική, Πληροφορική ή Χημεία, αλλά ακόμη και ανθρωπιστικών επιστημών, αναφέρθηκε ο Διευθυντής του ΕΠΑΛ, Τσερμπάκ Κύριλλος. Κατόπιν, η συναδέρφισσα Μαρία Γεωργαντοπούλου παρουσίασε τη διδακτική μεθοδολογία που εφαρμόζουν τη φετινή χρονιά που εντάσσει τη ρομποτική στο αναλυτικό πρόγραμμα του σχολείου, βασισμένη στη πλατφόρμα που αξιοποιεί η συσκευή Εdison.

Η συσκευή Edison είναι lego compatible, ποιοτική και οικονομική, με καλή υποστήριξη σε εφαρμογές για αρχάριους που με την συμβολή της κυρίας Γεωργαντοπούλου, είναι διαθέσιμες και στα ελληνικά. Μέσα στην επόμενη χρονιά, στο 5ο ΓΕΛ θα διεξαχθεί φεστιβάλ ρομποτικής όπου όλες οι ομάδες του Νομού θα παρουσιάσουν δημιουργίες τους. Πιστεύουμε ότι θα είναι σε θέση να παρουσιάσει τις κατασκευές της και η ομάδα ρομποτικής του Γυμνασίου Μακρυγιάλου που φέτος στηρίζεται στη πλατφόρμα Raspberry Pi και την γνωστή από την προηγούμενη χρονιά Lego Wedo.

Την ημερίδα χαιρέτισαν ο σύμβουλος Πληροφορικής της περιοχής μας, Ισαβέλλα Κοτίνη και ο υπεύθυνος ΠΛΗΝΕΤ, Βασίλης Ζήσκος που μάλιστα μετέφερε το χαιρετισμό του διευθυντή Ββάθμιας εκπαίδευσης Ν.Πιερίας κυρίου Καζταρίδη.

Σεμινάριο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στην Eduact

seminario-robotikis-241116-07Σήμερα Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2016, ο καθηγητής Πληροφορικής του σχολείου μας, Κοσμίδης Μανώλης, είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει μια εκπαιδευτική περίοδο ρομποτικής από την Eduact, στις εγκαταστάσεις της στη Θεσσαλονίκη, για την Ε και ΣΤ τάξη του 18ου ΔΣ Θεσσαλονίκης.

Η Eduact είναι από τις πιο σημαντικές στην εφαρμογή της μεθοδολογίας STEM και της διδασκαλίας της ρομποτικής σε παιδιά όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης. Η μεθοδολογία, η οργάνωση του χώρου, του εξοπλισμού, η διαχείριση των ομάδων, οι στόχοι των περιόδων, η πλατφόρμα Lego Mindstorms EV3, ήταν πολύ χρήσιμα και θα προσπαθήσουμε να τα εντάξουμε στην δική μας ομάδα ρομποτικής που φέτος χρησιμοποιεί τις πλατφόρμες Raspberry και Lego Wedo.

Θα επιδιώξουμε να υλοποιήσουμε αντίστοιχη εκπαιδευτική περίοδο και με τους μαθητές του σχολείου μας.

Επιμορφωτική συνάντηση εκπαιδευτικών Πληροφορικής Πιερίας με τη Σύμβουλο Ισαβέλλα Κοτίνη

seminariope19

Τη Τετάρτη 2 Δεκεμβρίου 2015, πραγματοποιήθηκε στο χώρο πολλαπλών χρήσεων του 4ου ΓΕΛ Κατερίνης, επιμορφωτική συνάντηση εκπαιδευτικών Πληροφορικής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού Πιερίας με τη σύμβουλο Πληροφορικής του Νομού Ισαβέλλα Κοτίνη. Στη συνάντηση παραβρέθηκε και ο καθηγητής Πληροφορικής του σχολείου Κος Κοσμίδης.

Οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις αλλαγές που έχουν γίνει το τελευταίο διάστημα σε βιβλία και προγράμματα σπουδών της Πληροφορικής, όπως επίσης για καλές πρακτικές και μεθόδους που θα μπορούσαν να ακολουθήσουν στη τάξη. Ακολούθησε συζήτηση όπου οι καθηγητές αντάλλαξαν απόψεις μεταξύ τους και με τη σύμβουλο ενώ έγιναν προτάσεις που η Κα Κοτίνη θα προωθήσει στο Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής. (περισσότερα…)

Διημερίδα με θέμα «ΟΙ ΘΕΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ ΤΗΣ ΠΙΕΡΙΑΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΥΝ

Στη διημερίδα συμμετείχαν η Διευθύντρια του Γυμνασίου κ.Άννα Δεληγιαννίδου και οι εκπαιδευτικοί κ.Εύα Τσεντόγλου και Μαρία Κωνσταντινίδου.

Οι εισηγήσεις είναι προσβάσιμες στην ακόλουθη διεύθυνση του ιστολογίου: http://theologoi-filologoi-pierias.blogspot.gr