4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο Γυμνάσιο Μακρυγιάλου

100_4143

Προγραμματισμένες εκδηλώσεις στο πλαίσιο της 4ης  Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού πραγματοποιήθηκαν στο  Γυμνάσιο Μακρυγιάλου στις  6 Οκτωβρίου 2017. Οι μαθητές του σχολείου συμμετείχαν  σε αθλητικές δραστηριότητες, με την καθοδήγηση και επιμέλεια του καθηγητή  Φυσικής Αγωγής  κ. Πέτρου Ιωαννίδη, με το κεντρικό σύνθημα: «ΑΘΛΟΥΜΑΙ – ΧΑΡΑΖΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ», επιβεβαιώνοντας την «παρεμβατική δυναμική» του αθλητισμού στην ισόρροπη ψυχοκινητική και πνευματική ανάπτυξη της προσωπικότητάς τους.

Συμμετοχή του γυμνασίου Μακρυγιάλου στους Αγώνες Αθλοπαιδείας [εικόνες, βίντεο]

Την  Τρίτη 12 Απριλίου 2016 το σχολείο συμμετείχε στους αγώνες Πετοσφαίρισης στην Κατερίνη και συγκεκριμένα  στο Β’ ΔΑΚ(Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο).

vol1

Η ομάδα μας έπαιξε τέσσερις αγώνες  και απεκόμισε  δύο νίκες και δύο ήττες .

Πρωταρχική επιδίωξη της συμμετοχής στους ομαδικούς αγώνες , είναι να αποκτήσουν οι μαθητές στοιχεία ευρύτερης παιδείας δηλαδή ανάπτυξη κοινωνικών , ψυχικών και ηθικών αρετών (ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ-ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ-ΘΕΛΗΣΗ –ΑΥΤΕΚΤΙΜΗΣΗ-ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΗΤΤΑΣ).

Επίσης , θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε την ανάγκη για δια βίου άσκηση και την ωφέλειά της .

vol2

Ακολουθεί φωτορεπορτάζ  και βίντεο:

Συμμετοχή Γυμνασίου Μακρυγιάλου στους Σχολικούς Αγώνες Στίβου

sxolikoi-agones-gymnasio-makrygialou-16-01
Το Γυμνάσιο συμμετείχε την Τρίτη 29 Μαρτίου στους σχολικούς αγώνες στίβου στη Κατερίνη στο Ά ΔΑΚ .

Βασική επιδίωξη των Σχολικών Αγώνων είναι οι μαθητές/τριες που συμμετέχουν, να αποκομίζουν τα ιδιαίτερα στοιχεία ευρύτερης παιδείας που ο αθλητισμός προσφέρει μέσω της συμμετοχής, προσπάθειας, του συναγωνισμού και της υπέρβασης.

ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΗ ΕΠΙΔΙΩΞΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΘΛΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ

Έτσι λοιπόν οι μαθητές που πήραν μέρος στους αγώνες ήταν οι εξής :

Eλευθεριάδου  Μαρία       Γ’ ΤΑΞΗ        (Δρόμος  150μ)

Χατζηπουργάνη Λίνα          Γ’ ΤΑΞΗ       (Δρόμος  150μ)

Χατζηπουργάνη Άννα         Α’ ΤΑΞΗ        (Δρόμος  150μ)

Δανιηλίδου Ελένη              Β’ ΤΑΞΗ       ( Σφαιροβολία )

Μαυρίδου Ραφαηλία          Β’ ΤΑΞΗ       (Σφαιροβολία)

Μαυρίδου Ειρήνη                Β’ ΤΑΞΗ       (Σφαιροβολία)

Ξενίδου Ελευθερία              Β’ ΤΑΞΗ       (Άλμα εις  Μήκος)

Καρανίκας Στέφανος           Γ’ ΤΑΞΗ        (Δρόμος 60μ)

Κώτης Παναγιώτης              Γ’ ΤΑΞΗ       (Δρόμος 60μ)

Λαζαρίδης Χαράλαμπος     Γ’ ΤΑΞΗ       (Δρόμος 60μ)