Ιούν 06 2018

Διάκριση για το Γυμνάσιο Μακρακώμης

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΑΚΡΑΚΩΜΗΣ

Δ Ε Λ Τ Ι Ο   Τ Υ Π Ο Υ

Το Γυμνάσιό μας, συμμετείχε στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους  με θέμα «No smoking story», που διοργάνωσε η Ελληνική Καρδιολογική Εταιρεία.

Στο διαγωνισμό αυτό συμμετείχαν Γυμνάσια και Λύκεια από όλη την Ελλάδα, με συνολικά 70 ταινίες, από τις οποίες επιλέχθηκαν για την τελική φάση οι 14 (7 από Γυμνάσια και 7 από Λύκεια).

Η ταινία του Γυμνασίου Μακρακώμης, με τίτλο «Μια στιγμή, μια ζωή»,  προκρίθηκε στην τελική φάση και ήταν μέσα στις 7 καλύτερες των Γυμνασίων !!!

Την Κυριακή 20 Μαΐου 2018, στο Θέατρο Μικρό Παλλάς (Αμερικής 2 – Αθήνα) έγινε η εκδήλωση βράβευσης την οποία παρουσίασε η ηθοποιός Ναταλία Δραγούμη, παρουσία μαθητών, γονέων και καθηγητών. Το βραβείο των 1000€, τελικά απονεμήθηκε στην ταινία του Γυμνασίου Κομοτηνής.

Συγχαρητήρια στα παιδιά μας τα οποία ασχολήθηκαν ολοκληρωτικά με την ταινία, για την προσπάθεια που κατέβαλαν!!!  Ήταν αναμφισβήτητα μια αξιέπαινη προσπάθεια !!!!

Στη δημιουργία της ταινίας συμμετείχαν :

Σενάριο – Σκηνοθεσία:

Βασίλης Τσίφτης