Αρχεία για Οκτώβριος, 2014

Οκτ 29 2014

Όλοι αποδεκτοί, όλοι όμορφοι …αλλά με διατροφή

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας (24/10), το σχολείο μας ανταποκρίθηκε πρόθυμα και με δράσεις ευαισθητοποίησης και προβληματισμού των μαθητών μας, δεδομένου ότι το φαινόμενο στις νοσηρές του διαστάσεις δυσχεραίνει την καθημερινότητα και εγκυμονεί κινδύνους για την υγεία.

Οκτ 24 2014

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Κάτω από: Δραστηριότητες

Στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού το σχολείο μας   ανταποκρίθηκε ως εξής: Προβολή ταινίας σχετική με το ρατσισμό, τα οικολογικά προβλήματα, τη σχέση γονέων με τα παιδιά  και συζήτηση κατόπιν επί των θεμάτων αυτών.

Οκτ 09 2014

Bullying (2009)

Κάτω από: Τέχνη

Bullying H Βία στα σχολεία. Σε όλα τα σχολεία του κόσμου υπάρχει δυστυχώς ρατσισμός. Δημιουργούνται κλίκες μεταξύ των παιδιών όπου επικρατεί ο νόμος της ζούγκλας. Ο δυνατότερος κάνει ότι θέλει και σκορπά τον φόβο. Υπάρχουν άτομα όμως που δεν αντέχουν αυτήν την πίεση και φτάνουν σε ακραίες περιπτώσεις όπως το να βάλουν τέλος στην ζωή […]