Οκτ 29 2014

Όλοι αποδεκτοί, όλοι όμορφοι …αλλά με διατροφή

002Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας (24/10), το σχολείο μας ανταποκρίθηκε πρόθυμα και με δράσεις ευαισθητοποίησης και προβληματισμού των μαθητών μας, δεδομένου ότι το φαινόμενο στις νοσηρές του διαστάσεις δυσχεραίνει την καθημερινότητα και εγκυμονεί κινδύνους για την υγεία.

Σε αυτό το πλαίσιο τα παιδιά ασχολήθηκαν με τη δημιουργία κολάζ από πρωτότυπες δικές τους συνθέσεις εμπνευσμένες από πίνακες ζωγραφικής,  κείμενα και κόμικς υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κ. Φλώρου Μαρίας. Πραγματοποιήθηκε  επίσης  συζήτηση – ενημέρωση σχετικά με το θέμα και σχολιασμός σχετικών κειμένων από τον τύπο από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου, επικεντρώνοντας στις μικρές αλλαγές που επιβάλλεται να περιλαμβάνονται στην καθημερινότητά μας με περισσότερη κίνηση καθώς και ισορροπία στη διαχείριση των θερμίδων, περνώντας το μήνυμα : όλοι αποδεκτοί και απαραίτητοι στην κοινωνία, αλλά με ποικιλία και ισορροπία στη διατροφή.