Μάι 31 2012

Άρθρα του/της Γυμνάσιο Μακρακώμης

Παναθηναϊκός -ΑΕΚ του Μάκη Σκαρλάτου

Ένα γεγονός που θα θυμάμαι για πάντα είναι ο ποδοσφαιρικός αγώνας ανάμεσα στον ΠΑναθηναϊκό και την ΑΕΚ για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Ο πρωτος αγώνας είχε τελειώσει 1-0 υπέρ της ΑΕΚ και για να περάσει ο Παναθηναϊκός  έπρεπε να έχει διαφορά δύο γκολ και πάνω.

Τον αγώνα τον ακούγαμε στο ραδιόφωνο με ένα φίλο μου γιατί δεν έπιανε το κανάλι! Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με 1-0 στο δωδέκατο λεπτό και μετά από λίγο ήρθε το 2-0. Τότε κατάλαβα πως ήταν πολύ δύσκολο να προκριθεί η ΑΕΚ και, σα να μην έφτανε αυτό, ήρθε το 3-0 στο τεσσαρακοστό πρώτο λεπτό και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Καθώς ξεκίνησε πάλι ο αγώνας, η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και άνοιξε το σκορ στο πεντηκοστό όγδοο λεπτό για να γίνει το 3-1 αλλά δεν έφτανε αυτό-ήθελε άλλο ένα γκολ. Και φτάνουμε στο τέλος και στις καθυστερήσεις!!! Τα πόδια μου τρέμουν, η ΑΕΚ κάνει το σκορ 3-2 στο τελευταίο λεπτό και με απίστευτο γκολ περνάει! Όλο το βράδυ πανηγύριζα-δεν μπορούσα να το πιστέψω!!!