Οκτ 11 2022

Πρόγραμμα Erasmus+ 2021-1-TR01 KA121-SCH

Από την Τρίτη 4 έως και την Παρασκευή 7 Οκτωβρίου 2022, το Γυμνάσιο Μακρακώμης είχε την τιμή να φιλοξενήσει τρεις μαθητές και μια εκπαιδευτικό Αγγλικής Γλώσσας από το Λύκειο Gazi Şahin Anatolian, με έδρα την περιφέρεια της Άγκυρας στην Τουρκία στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ 2021-1-TR01 KA121-SCH- 000010843 το οποίο αφορά στην κινητικότητα μαθητών/τριών σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν μαθήματα με την ενεργό συμμετοχή των φιλοξενούμενων μαθητών καθώς και προγραμματισμένες δραστηριότητες βασισμένες σε θεματικές ενότητες, όπως η Κλιματική Αλλαγή, οι Ψηφιακές Δεξιότητες και η Πράσινη Διαβίωση με την αξιοποίηση κατάλληλων ψηφιακών εκπαιδευτικών εργαλείων. Επιπλέον, μέσω παρουσιάσεων των Τούρκων μαθητών, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας έλαβαν πληροφόρηση για τα πολιτισμικά, γεωγραφικά και εκπαιδευτικά στοιχεία της γειτονικής χώρας ενώ δόθηκε η δυνατότητα άμεσης επικοινωνίας μέσω τηλεδιάσκεψης με το Λύκειο Gazi Şahin Anatolian (μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς) με αφορμή τον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών.

Η υλοποίηση του συγκεκριμένου προγράμματος είχε ως βασικό αποτέλεσμα την ενίσχυση της διαπολιτισμικής ευαισθητοποίησης των μαθητών, την καλλιέργεια της διαπολιτισμικής τους συνείδησης και των αντίστοιχων δεξιοτήτων μέσω της συνεργατικής μάθησης και της ομαδικής, δημιουργικής δραστηριότητας. Αποδείχθηκε εν τέλει ότι τόσο οι μαθητές/μαθήτριες του σχολείου μας, όσο και οι φιλοξενούμενοι, διαπνεόμενοι από αισθήματα αμοιβαίου σεβασμού και φιλίας συνεργάστηκαν αρμονικά για την επίτευξη των εκπαιδευτικών στόχων του προγράμματος και αντάλλαξαν υποσχέσεις για άμεση επανασύνδεση στο μέλλον.