Άρθρα για 24, Ιανουάριος 2013

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κανονικά η έναρξη των σχολείων στο Δήμο Καστοριάς για αύριο Παρασκευή 25/1

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μπέρτολτ Μπρεχτ, Για τον όρο “μετανάστες” Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Β΄Γυμνασίου σελ.139

Μπέρτολτ Μπρεχτ Για τον όρο “μετανάστες” Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Β΄Γυμνασίου σελ.139 Το ηλεκτρονικό βιβλίο   Λαθεμένο μου φαινόταν πάντα το όνομα που μας δίναν: «Μετανάστες» Θα πει, κείνοι που αφήσαν την πατρίδα τους. Εμείς, ωστόσο, δε φύγαμε γιατί το θέλαμε, λεύτερα να διαλέξουμε μιαν άλλη γη. Ούτε και σε μιαν άλλη χώρα μπήκαμε να μείνουμε… (συνέχεια…)

Γιάννης Σκαρίμπας “Ουλαλούμ” Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄Γυμνασίου σελ. 153 Το ηλεκτρονικό βιβλίο Σκαρίμπας στο σχολείο Το ποίημα «Ουλαλούμ» του Γιάννη Σκαρίμπα ενός αιρετικού ποιητή και συγγραφέα, μελοποιημένο από έναν αντικομφορμιστή τραγουδοποιό. Στίχοι, σχεδόν υπερρεαλιστικοί που αναδεικνύουν λυρικούς τόνους. Lectores et Recitatores Ήταν σα να σε πρόσμενα Κερά απόψε που δεν έπνεε έξω ανάσα, κι… (συνέχεια…)

Μαρία Πολυδούρη “Γιατί μ΄αγάπησες” Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄Γυμνασίου σελ. 150,151 Το ηλεκτρονικό βιβλίο Δεν τραγουδώ παρά γιατί μ’ αγάπησες στα περασμένα χρόνια. Και σε ήλιο, σε καλοκαιριού προμάντεμα και σε βροχή, σε χιόνια, δεν τραγουδώ παρά γιατί μ’ αγάπησες. Μόνο γιατί με κράτησες στα χέρια σου μια νύχτα και με φίλησες στο στόμα, μόνο γι’… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κ.Γ.Καρυωτάκης “Σαν δέσμη από τριαντάφυλλα”, “Το βράδυ” Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄Γυμνασίου σελ. 147,148

Κ. Γ. Καρυωτάκης “Σαν δέσμη από τριαντάφυλλα” “Το βράδυ” Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄Γυμνασίου σελ. 147, 148 Η Λιλή Ζωγράφου για τον Καρυωτάκη εδώ. Το ηλεκτρονικό βιβλίο Σαν δέσμη από τριαντάφυλλα Σαν δέσμη από τριαντάφυλλα Είδα το βράδυ αυτό. Kάποια χρυσή, λεπτότατη Στους δρόμους ευωδιά. Kαι στην καρδιά Αιφνίδια καλοσύνη. Στα χέρια το παλτό Στ’ ανεστραμμένο… (συνέχεια…)