Άρθρα για 18, Ιανουάριος 2013

Η εργασία του Αλέξανδρου Πνευμονίδη: Και το βιβλίο σε κόμικ: H εργασία της Αλεξάνδρας Γκίτσιου: Η εργασία της Ειρήνης Καμπούρη: Η εργασία της Άντια Μαχμουτλάρι: Η εργασία του Ευάγγελου Πνευμονίδη, του Αλέξανδρου Κοκκινίδη και του Νίκου Μήτσιου: Η εργασία του Γιώργου Τζήμα και Γιώργου Λούμπα: Η εργασία της Ελευθερίας-Μαρίας Μελλίδου: 200 Χρόνια Τσάρλς Ντίκενς: Ξενάγηση… (συνέχεια…)

Δημήτρης Χατζής, “Ο Κάσπαρ Χάουζερ στην έρημη χώρα” Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Β΄ Γυμνασίου σελ. 129 Το ηλεκτρονικό βιβλίο Ανάλυση-σχετικά βίντεο Διαθεματική Δραστηριότητα, σελ 131 Η ανθρώπινη μορφή του πίνακα παριστάνεται χωρίς κεφάλι. Έτσι συμβολίζεται η απώλεια της προσωπικής ταυτότητας, κάτι που χαρακτηρίζει τη ζωή του Κώστα ως εργάτη σε μια ξένη πόλη όπου κανείς δεν… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γιατί η Ελλάδα; Και γιατί τα Ελληνικά;

Γιατί η Ελλάδα; Και γιατί τα Ελληνικά; Η συναρπαστική ομιλία του γνωστού ελληνιστή Pedro Olalla στην Ημερίδα Κλασσικού Πολιτισμού του Σαγούντο της Ισπανίας. Πηγή: www.lifo.gr Ένα ισπανικό βίντεο -με δυνατότητα επιλογής ελληνικών υποτίτλων- το οποίο μιλά για την προσφορά του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού στην ανθρωπότητα. Εκφωνήθηκε από τον γνωστό ελληνιστή Pedro Olalla στην Ημερίδα Κλασσικού… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μουσική μέσα από τα… σκουπίδια ή “πασχαλιές μέσα από τη νεκρή γή” recycled orchestra…

Μουσική μέσα από τα… σκουπίδια ή “πασχαλιές μέσα από τη νεκρή γή” recycled orchestra.. Landfill Harmonic film teaser from Landfill Harmonic on Vimeo.