Άρθρα για 20, Ιανουάριος 2013

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ρατσισμός-Ξενοφοβία Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Β΄Γυμνασίου (εργασίες μαθητών)

Ρατσισμός-Ξενοφοβία   Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας   Β΄Γυμνασίου ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ   Ο ρατσισμός σαν έννοια έχει τις ρίζες του στην πεποίθηση ότι ορισμένα άτομα είναι ανώτερα λόγω του ότι ανήκουν σε μία συγκεκριμένη φυλή ή κοινωνική ομάδα. Έτσι εκδηλώνονται συμπεριφορές προκατάληψης, στερεοτύπων, περιθωριοποίησης χλευασμού, ειρωνείας, εξοστρακισμού αλλά και στις πιο ακραίες καταστάσεις φτάνουν στην ξενοφοβία. Οι συμπεριφορές… (συνέχεια…)

Μιχάλης Γκανάς, “Γυάλινα Γιάννενα” Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Α΄Γυμνασίου σελ.126 Το ηλεκτρονικό βιβλίο   Χάραζε ο τόπος με βουνά πολλά κι ανάτελλε τα ζωντανά του, καλούς ανθρώπους και κακούς, νυφίτσες, αλεπούδες, μια λίμνη ως κόρην οφθαλμού και κάστρα πατημένα. Θα ’ναι τα Γιάννενα, ψιθύρισα, στο χιόνι και στον άγριο καιρό γυάλινα και μαλαματένια. Κι όσο πήγαινε… (συνέχεια…)