Ενημερωτικη ημερίδα με θέμα ” Επαγγελματικός Προσανατολισμός – Διέξοδοι μετά το Λύκειο”

00

01

Την Τετάρτη 11/5 στις 12:30 πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο μας ενημερωτική ημερίδα  για τους γονείς των μαθητών μας με  θέμα ” Επαγγελματικός Προσανατολισμός – Διέξοδοι μετά το Γυμνάσιο” . Η ημερίδα διοργανώθηκε από τους εκπαιδευτικούς Μάριο Γεωργιάδη και Βασιλική Λαζάρου στα πλαίσια του μαθήματος της Γ τάξης “Εργαστήρια δεξιοτήτων – Ενότητα Επαγγελματικός Προσανατολισμός”  και η παρουσίαση πραγματοποιήθηκε από τον Διευθυντή του σχολείου και, επί σειρά ετών υπεύθυνου Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού στο Κέντρο Συμβουλευτικής Ημαθίας, Κωνσταντίνο Παραστατίδη. Ο βασικός στόχος των δράσεων που αφορούν τους γονείς είναι  η συχνή επικοινωνία μαζί τους, η οικοδόμηση σχέσεων εμπιστοσύνης  και η ανταλλαγή απόψεων και προβληματισμών για θέματα που αφορούν τους μαθητές μας.

00