Παρουσίαση 3D εκτυπωτή και 3D σαρωτή

Την Τρίτη 16 Νοεμβρίου 2021 πραγματοποιήθηκε στο Δημαρχείο Καρδαμύλης παρουσίαση 2 νέων και πολύ σύγχρονων τεχνολογικών μέσων πληροφορικής, που τα επόμενα χρόνια θα χρησιμοποιούνται ακόμα και σε καθημερινή χρήση, τον 3D εκτυπωτή και και το 3D σαρωτή.

Τεχνολογικά μέσα που μας δίνουν τη δυνατότητα να αναπαραστήσουμε τρισδιάστατα το αντικείμενο που έχουμε ήδη σαρώσει αμέσως νωρίτερα με τον 3D σαρωτή.

Το σχολείο μας παρακολούθησε την εξαιρετική παρουσίαση από ομάδα μαθητών της Α Γυμνασίου, η οποία πραγματοποιήθηκε από το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής.

Πέρα από την τεχνολογική αιχμή, οι μαθητές διδάχτηκαν και την διαδικασία της ανακύκλωσης μέσα από τη συγκεκριμένη παρουσίαση, μιας και τα υλικά της 3D εκτύπωσης προέρχονται από ανακυκλώσιμα υλικά.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε το Δήμο Ανατολικής Μάνης για τη φιλοξενία του.

1 1 2 1 3 1 4 1 5 1 6 7