Ξενόγλωσσα

5ος Πανελλήνιος διαγωνισμός Δημιουργικής Γραφής στ’ Αγγλικά

Τη φετινή σχολική χρονιά 2021-2022, το Αγγλικό Τμήμα του Κολλεγίου Delasal στη Θεσσαλονίκη διοργάνωσε τον 5ο Πανελλήνιο διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής στ’ Αγγλικά στις κατηγορίες ποίηση (poem) και σύντομη ιστορία (short story). Έλαβαν μέρος 67 σχολεία, από το βορειότερο μέχρι το νοτιότερο άκρο της Ελλάδας, που τίμησαν τον αγγλόφωνο διαγωνισμό του Κολεγίου <<ΔΕΛΑΣΑΛ>> με 189 συμμετοχές.

Συμμετείχαμε ως Γυμνάσιο Καρδαμύλης με υπεύθυνη την καθηγήτρια της Αγγλικής στο σχολείο Παναγιώτα Παπακώστα. Επιλέγησαν δύο ποιήματα και δύο σύντομες ιστορίες στ’ Αγγλικά. Τα ποιήματα συντέθηκαν από την μαθήτρια της Γ’ Τάξης Ερσιάνα Ντέντε, ενώ οι ιστορίες που επιλέγηκαν γράφηκαν από τις μαθήτριες Βασιλική Τσουλέα της Α’ τάξης και Άλμουθ Πρίστλ της Γ’ τάξης.    Το θέμα του διαγωνισμού ήταν “To Click or not to Click”.

Περιγραφή: Γράψε ένα ποίημα ή μια ιστορία πάνω στο θέμα: “To Click, or not to Click.” Κριτές: 2 φυσικοί ομιλητές της αγγλικής γλώσσας, εκπαιδευτές και/ή συγγραφείς Βαθμολόγηση: κλίμακα του 20 Λεπτομέρειες Βαθμολόγησης: Επίτευξη Θέματος = 1-5 βαθμοί περιεχόμενο / μορφή Οργάνωση = 1-5 συνοχή / συνεκτικότητα Γραμματική = 1-5 εύρος / ακρίβεια Λεξιλόγιο = 1-5 εύρος / ακρίβεια / δημιουργικότητα / αυθεντικότητα

Η μαθήτρια Ερσιάνα Ντέντε διακρίθηκε με το τρίτο βραβείο στην κατηγορία της ποίησης με το ακόλουθο ποίημα.

Click.
A snapshot to remember me when I leave.
Click. Click.
Two to remember us
as we used to be.
Click. Click. Click.
Three for what we said,
in whispered conversations.
Click. Click. Click. Click.
Four for the squeal of the door
as I walked back in.
Click. Click. Click.
Three times for the phone receiver
dropped as you saw my face.
Click. Click.
Two for the loaded gun
I held firm in place.
Click.
One for the trigger
I pulled.
Silence.
All that is left
After I’m gone.

Η τελετή απονομής των βραβείων για τους νικητές, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς τους θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή, 3 Απριλίου 2022

English Language Department

Την Πέμπτη 2 Δεκεμβρίου 2021 συμμετείχε το σχολείο μας, και συγκεκριμένα η τάξη Α2 Προχωρημένων στον Διεθνή Διαγωνισμό Ορθογραφίας στ’ Αγγλικά (International Spelling Contest), εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας, με αριστούχο συμμετέχοντα τον μαθητή Ορέστη Μπάλα στο επίπεδο Β2.

Ο Διαγωνισμός αυτός παράλληλα στηρίζει τα Ελληνικά Χωριά SOS.

Όλες οι τάξεις του Γυμνασίου Καρδαμύλης συμμετέχουν στον 5ο Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής με ιστορίες και ποιήματα στ΄Αγγλικά.

Όριο λέξεων: 1000-1500 λέξεις (ιστορία)/χωρίς όριο (ποίημα)

Προθεσμία: 15 Νοεμβρίου 2021 – 30 Ιανουαρίου 2022

Η καθηγήτρια