Η ομάδα διαχείρισης του Προσωπικού μητρώου

Oλοκλήρωση της διαδικασίας υποβολής και την καταχώριση των αιτήσεων μετάθεσης από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
Πίνακας με «Αιτήσεις για Μετάθεση διδακτικού προσωπικού (ΠΕ 70)» από περιοχή σε περιοχή μετάθεσης
Πίνακας με «Αιτήσεις για Μετάθεση διδακτικού προσωπικού (ΠΕ 60)» από περιοχή σε περιοχή μετάθεσης
Πίνακας με «Αιτήσεις για Μετάθεση διδακτικού προσωπικού (ΠΕ 06)» από περιοχή σε περιοχή μετάθεσης
Πίνακας με «Αιτήσεις για Μετάθεση διδακτικού προσωπικού (ΠΕ 11)» από περιοχή σε περιοχή μετάθεσης
Πίνακας με «Αιτήσεις για Μετάθεση διδακτικού προσωπικού (ΠΕ 26)» από περιοχή σε περιοχή μετάθεσης
Πίνακας με «Αιτήσεις για Μετάθεση διδακτικού προσωπικού Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης»
Πίνακας με «Αιτήσεις για Μετάθεση διδακτικού προσωπικού σε Μειονοτικά σχολεία»
Πίνακας με «Αιτήσεις για Μετάθεση διδακτικού προσωπικού σε ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ»

Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας υποβολής και την καταχώριση των αιτήσεων μετάθεσης από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ, προχωρήσαμε σε αναλυτικό έλεγχο του πίνακα μορίων, και θα στείλουμε με email στις σχολικές μονάδες «πίνακες αιτήσεων μετάθεσης» ανά ειδικότητα και κατηγορία με τα μόρια, σε μορφή αρχείου pdf, ώστε να ενημερωθούν οι συνάδελφοι/ισσες που υπέβαλαν αίτηση για μετάθεση εκτός ΠΥΣΠΕ. Η ομάδα που χειρίζεται το ΠΜ και τις σχετικές βάσεις δεδομένων σε σύσκεψη που έγινε στα γραφεία της Διεύθυνσης Π.Ε Βοιωτίας, στις 13 και 14 -05-2014, αποτίμησε την διαδικασία επισήμανε λάθη και παραλήψεις και ανάλυσε τους μηχανισμούς που οδήγησαν σ’ αυτά.

Συνοπτικά κατέληξε στα παρακάτω συμπεράσματα:

Η ομάδα καταχώρησης δεδομένων στο σύστημα e-data εργάστηκε με συγχρονισμό και καλή συνεργασία, με αποτέλεσμα την άμεση και χωρίς σοβαρά λάθη καταχώρηση στοιχείων που αφορούσαν τις μεταθέσεις 2013-2014.

Εργάστηκε υπό την επίβλεψη της προϊσταμένης του Διοικητικού κας Άννη – Θεοχάρη Σοφίας που έκανε τη διανομή των αιτήσεων στα τέσσερα μέλη της ομάδας: Αγγελική Μίχα, Παρασκευή Καραβασίλη, Μαργαρίτα Λάμπρου, Αναστασία Δήμα υπό το συντονισμό του Δημήτριου Χατζηστάμου, ο οποίος αναλάμβανε την διαχείριση των αιτήσεων και την καταγραφή της εξέλιξης της διαδικασίας σε ειδικά διαμορφωμένο πρόγραμμα. Αναλυτικότερα εμφανίζεται να έχουν κατανείμει και διαπεραιώσει τις αιτήσεις από περιοχή σε περιοχή ως εξής:

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΣΕ
 1 Παρασκευή Καραβασίλη 92
 2 Μαργαρίτα Λάμπρου 92
 3 Αναστασία Δήμα 92
 4 Αγγελική Μίχα 50

Αρχικά, κατά διάρκεια της  μακράς προεργασίας, το σύστημα διαχείρισης δεδομένων ενημερώθηκε, με κύρια συμβολή τηςOLYMPUS DIGITAL CAMERA κ. Μαργαρίτας Λάμπρου, εν αναμονή της εγκυκλίου των μεταθέσεων. Δώσαμε  προτεραιότητα σε όσους μετατέθηκαν εσωτερικά και στη συνέχεια σε όσους αποσπάστηκαν σε άλλα ΠΥΣΠΕ ή εντός του νομού. Στην φάση αυτή επιδιώξαμε να  εξοικειωθούν -οι πρόσφατα μεταταχθέντες  σε θέση διοικητικού υπάλληλοι του Μητρώου- με τη λειτουργία του ηλεκτρονικού συστήματος e-data, μια και δεν είχαν  προηγούμενη εμπειρία ή εκπαίδευση σε σχετικές διαδικασίες. Επίσης, επιδιώξαμε να γίνει αναλυτικός έλεγχος των καταγραφών του συστήματος και ιδιαίτερα των υπηρετήσεων. Στο σημείο αυτό γίναμε ιδιαίτερα  σχολαστικοί μετά την περσινή  σοβαρή αστοχία, να καταχωρήσουμε, δηλαδή, αίτηση εκπαιδευτικού που δεν είχε υπηρετήσει την οργανική της θέση. Η συγκεκριμένη εκπαιδευτικός πήρε μετάθεση χωρίς να το δικαιούται και φυσικά αφού αποκαλύφθηκε το λάθος ακυρώθηκε η μετάθεσή της.

Για άλλη μια φορά και φέτος, οι αιτήσεις των εκπαιδευτικών για μετάθεση υπεβλήθησαν  μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα και με χρονισμό εντελώς απρόβλεπτο, μια και η  διαδικασία που παραδοσιακά διεκπεραιώνονταν τον Οκτώβριο  μεταφέρθηκε  στο Μάιο.

Η ομάδα διαχείρισης του Προσωπικού μητρώουΈνας σημαντικός αριθμός αιτήσεων υποβλήθηκε στις σχολικές μονάδες, πρωτοκολλήθηκε ως εισερχόμενο στο πρωτόκολλο της σχολικής μονάδας και διαβιβάστηκε με υπηρεσιακή αλληλογραφία και σχετικό διαβιβαστικό. Στις περιπτώσεις αυτές ως ημερομηνία υποβολής θεωρήθηκε η χρονοσήμανση της σχολικής μονάδας. Ένας αριθμός διαβιβάστηκε  ταχυδρομικά και στην περίπτωση αυτή ελήφθη υπόψη η σφραγίδα του ταχυδρομείου. Αιτήσεις παραλάβαμε και με email  (σε μορφή pdf) και με fax όπου η χρονοσήμανση ήταν ηλεκτρονική. Ο αριθμός των αιτήσεων που υπεβλήθη με φυσική παρουσία στα γραφεία της Διεύθυνσης ήταν σημαντικά μικρότερος πράγμα που πρέπει να εκτιμηθεί ως θετική εξέλιξη.

Η παραπάνω προθεσμία έκανε την κινητοποίηση της ομάδας άμεση με αποτέλεσμα να μην εμφανιστούν στη διαδικασία καταχώρησης ιδιαίτερα προβλήματα.

Κατηγορίες αιτήσεων μεταθέσεων

• Μεταθέσεις  Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης 6 (πέρυσι 10 αιτήσεις)
  • Μεταθέσεις σε Μειονοτικά σχολεία 4 (πέρυσι 6 αιτήσεις)
  • Μεταθέσεις σε ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ  3 (πέρυσι 2 αιτήσεις)
  • Μεταθέσεις από περιοχή σε περιοχή  326 ( πέρυσι 352 αιτήσεις)
ΠΕ70 ΠΕ60 ΠΕ26 ΠΕ11 ΠΕ06 ΣΥΝΟΛΟ

Παρατηρήσεις

• Για τις Μεταθέσεις για οριστική τοποθέτηση ή βελτίωση θέσης θα γίνει ξεχωριστή ανάρτηση τις επόμενες ημέρες.
  • Αμοιβαίες Μεταθέσεις (αιτήσεις θα γίνουν μέσα σε 15 μέρες μετά την ανακοίνωση των μεταθέσεων)
  • Αξίζει να αναφέρουμε ότι και φέτος υπάρχει διπλασιασμός μορίων σε όσους διορίστηκαν το 2010 και πληρούν τις προϋποθέσεις.  Αναρτούμε αντίστοιχο πίνακα με τα άτομα που διορίστηκαν το 2010 και συγκεκριμένα ποιοι/ες δικαιούνται ή όχι αυτόν το διπλασιασμό.  Ο διπλασιασμός των μορίων αποκτά ισχύ μετά από σχετική βεβαίωση του Δ/ντή  Π.Ε. Βοιωτίας.

Συνδέσεις που οδηγούν στους αναρτημένους πίνακες:

Πίνακας με «Αιτήσεις για Μετάθεση διδακτικού προσωπικού σε Μειονοτικά σχολεία»

Πίνακας με «Αιτήσεις για Μετάθεση διδακτικού προσωπικού σε ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ»