Από τη ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΔΙΟΙΚ. ΚΑΙ ΟΙΚΟΝ.  ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑ Β΄ παραλάβαμε το παρακάτω έγγραφο με Αρ. Πρωτ.: 142962/Η/12 -11-2010 και Βαθμός Προτερ.: ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΝ που υπογράφει ο  ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ   ΒΑΣ. ΚΟΥΛΑΪ ΔΗΣ :

ΘΕΜΑ: Εφαρμογή του Ν. 3870/2010 (ΦΕΚ 138/τ.Α΄/09-09-2010) σχετικά με την μεταφορά  των καθαριστών/στριων με σύμβαση εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Αορίστου Χρόνου (ΙΔΑΧ) του Υπουργείου Παιδείας στους Δήμους από 01-01-2011

Σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 18 του Ν. 3870/2010 (ΦΕΚ 138/τ.Α΄/09-09-2010) το προσωπικό που έχει καταταγεί με τις διατάξεις του άρθρου 1 του Ν. 3320/2005 σε οργανικές θέσεις καθαριστών/στριων με σύμβαση εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Αορίστου Χρόνου (ΙΔΑΧ) και απασχολείται στον καθαρισμό σχολικών μονάδων της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης μεταφέρεται από 01-01-2011 με την ίδια σχέση εργασίας σε προσωποπαγείς θέσεις στους αντίστοιχους Δήμους όπως αυτοί συνιστώνται με το άρθρο 1 του Νόμου 3852/2010 (ΦΕΚ 87/τ. Α΄/7-6-2010 – Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης – Πρόγραμμα  ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗΣ), που ανήκουν οι μονάδες αυτές, για την άσκηση της αρμοδιότητας καθαρισμού των οικείων σχολικών μονάδων της χωρικής τους αρμοδιότητας, σύμφωνα με την ρύθμιση του άρθρου 75 παρ 1 περ. ε1 του Κώδικα Δήμων και Κοινοτήτων.

Για την μεταφορά εκδίδεται μέχρι την 31-12-2010 σχετική απόφαση του Γενικού Γραμματέα της Περιφέρειας η οποία δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως

Προκειμένου να ολοκληρωθεί μέχρι 31-12-2010 η διαδικασία μεταφοράς των καθαριστριών ΙΔΑΧ στους Δήμους  πρέπει:

Α) οι Δ/νσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης της χώρας να συμπληρώσουν τους επισυναπτόμενους:  πίνακα 1, πίνακα 2, και πίνακα 3 ανά Δήμο μέχρι 24-11-2010 και να τους στείλουν (σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή) στις Περ/κες Δ/νσεις Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης. O Πίνακας 4 να σταλεί στην  Δ/νση Διοικητικού –Τμήμα Β΄ της Κ.Υ. του Υπουργείου σε ηλεκτρονική μορφή και στο email. kpitt@minedu.gov.gr   μέχρι 24-11-2010.

Β) οι Περ/κες Δ/νσεις Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης να διαβιβάσουν μέχρι 26-11-2010, συμπληρωμένο τον επισυναπτόμενο συγκεντρωτικό πίνακα Α ανά Περιφερειακή Ενότητα και Δήμο συνοδευόμενο από τους  αναλυτικούς  πίνακες 1, 2 και 3 (σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή) στις οικείες Περιφέρειες προκειμένου ο Γ.Γ. Περιφέρειας να εκδώσει την πράξη μεταφοράς από το Υπουργείο Παιδείας στον εκάστοτε Δήμο. Επίσης οι σχετικοί πίνακες να σταλούν από τις  Περ/κες Δ/νσεις Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης στην  Δ/νση Διοικητικού –Τμήμα Β΄ της Κ.Υ. του Υπουργείου σε ηλεκτρονική μορφή και στο email  kpitt@minedu.gov.gr

Οι ως άνω ημερομηνίες παρακαλούμε να τηρηθούν αυστηρά ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα στην υπηρεσιακή κατάσταση των υπό μεταφορά καθαριστριών ΙΔΑΧ. στους Δήμους.

Κατά το κρίσιμο χρονικό διάστημα από 24-11-2010 έως 31-12-2010 εφόσον υπάρξουν υπηρεσιακές μεταβολές όπως παραιτήσεις καθαριστριών  λόγω συνταξιοδότησης, μεταθέσεις , αποσπάσεις κ.λ.π. τότε οι Δ/νσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης θα ενημερώνουν άμεσα την Περιφερειακή Δ/νση Εκπ/σης  η όποια με την σειρά της θα ενημερώσει την οικεία Περιφέρεια.

Τέλος παρακαλούμε την Δ/νση Οργάνωσης και Λειτουργίας ΟΤΑ του Υπουργείου Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης  να κοινοποιήσει την παρούσα εγκύκλιο με τα συνοδευτικά της στους Γ.Γ. Περιφέρειας της χώρας για ενημέρωση τους.