Από την ΕΥΕ Εκπαιδευτικών Δράσεων -Υπουργείο Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων παραλάβαμε με email το παρακάτω κείμενο που υπογράφει η κ. Χρυσάνθη Τζιωρτζιώτη Στέλεχος Μονάδας Β1 ΕΥΕ Εκπαιδευτικών Δράσεων Υπουργείο Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων

Σας ενημερώνουμε ότι οι Αναπληρωτές Μειωμένου Ωραρίου που απασχολούνται στην Πράξη «Εφαρμογή Ξενόγλωσσων Προγραμμάτων Σπουδών στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση» δικαιούνται οδοιπορικά σύμφωνα με τα οριζόμενα:
α) στο ισχύον νομικό και θεσμικό πλαίσιο (N.1566/1985, N.2685/1999,N.3848/2010), και ειδικότερα τα οριζόμενα στις κείμενες διατάξεις του άρθρου 14 παρ. 15 και του άρθρου 18 παρ.2 του ν. 1566/1985 για την κάλυψη
οδοιπορικών εξόδων αναπληρωτών εκπαιδευτικών μειωμένου ωραρίου, ως εξής:
«2. Στους μόνιμους εκπαιδευτικούς, τους προσωρινούς αναπληρωτές και τους εκπαιδευτικούς με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου, που μετακινούνται για τη συμπλήρωση του υποχρεωτικού ωραρίου διδασκαλίας σε σχολείο ή μεταλυκειακό προπαρασκευαστικό κέντρο άλλης πόλης ή κωμόπολης, καταβάλλονται: α) οδοιπορικά έξοδα κατά τις κείμενες διατάξεις και β) για κάθε ώρα διδασκαλίας το ένα δεύτερο της προβλεπόμενης ωριαίας αμοιβής για διδασκαλία πέρα από το υποχρεωτικό ωράριο. Οδοιπορικά έξοδα καταβάλλονται και στους δασκάλους των σχολείων που η έδρα τους μετακινείται εποχιακά.»,
β) στην με αρ. πρωτ. 2/55768/0022/20-02-2009 διευκρινιστική εγκύκλιο τουΓενικού Λογιστηρίου του Κράτους , ότι:
«.οι εκπαιδευτικοί που διατίθενται για συμπλήρωση μέρους του ωραρίου τους σε σχολείο άλλης πόλης ή κωμόπολης στην οποία κατοικούν λαμβάνουν α) οδοιπορικά έξοδα σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις (N.2685/99) και β) αποζημίωση για κάθε ώρα διδασκαλίας εκτός έδρας, οριζόμενη στο ήμισυ της προβλεπόμενης από την παρ. 19 του ίδιου άρθρου και νόμου.», και τέλος
γ) στην με αρ. πρωτ. 2/74877/002207/11-2-2008 διευκρινιστική εγκύκλιο του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους», ότι:
«Δεν παίρνουν τα παραπάνω οδοιπορικά έξοδα και αποζημίωση όσοι συμπληρώνουντο υποχρεωτικό ωράριο σε σχολεία πόλης ή κωμόπολης στην οποία κατοικούν. Από τις προαναφερθείσες διατάξεις προκύπτει ότι για να καταβληθούν οδοιπορικά έξοδα και αποζημίωση για κάθε ώρα διδασκαλίας εκτός έδρας σε εκπαιδευτικούς που διατίθενται σε άλλα σχολεία, προς συμπλήρωση του ωραρίου τους θα πρέπει το σχολείο που καθένας έχει διατεθεί να μη βρίσκεται ούτε στην πόλη ή κωμόπολη, όπου είναι η οργανική του θέση, αλλά και ούτε στην πόλη ή την κωμόπολη όπου κατοικεί αυτός. (502/1998 Γνωμ. ΝΣΚ) Πόλη ή κωμόπολη είναι το οικιστικό σύνολο που περιλαμβάνει όχι μόνο την ομώνυμη πόλη, αλλά και τους συνεχόμενους οικισμούς και προάστια εφόσον συνδέονται μεταξύ τους με αστικόσυγκοινωνιακό δίκτυο. (218/2001 Γνωμ. ΝΣΚ). Συνεπώς, δεν προβλέπεται σύμφωνα με τα ανωτέρω η καταβολή των παραπάνω οδοιπορικών εξόδων και αποζημίωσης σε όσους συμπληρώνουν το υποχρεωτικό ωράριο σε σχολεία διαφορετικού δημοτικού διαμερίσματος ή χωριού, εντός του ίδιου Δήμου.»