Θα θέλαμε  να ενημερώσουμε  τους Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων  ότι λόγω της λήξης της σχολικής χρονιάς στις 15-6-2010- ημερομηνία κατά την οποία απολύονται αυτοδικαίως οι ωρομίσθιοι- κρίνεται απαραίτητη η αποστολή των ωρών του μηνός Ιουνίου  όσο το δυνατόν νωρίτερα, προκειμένου να μπορέσουμε  να περάσουμε  τις προϋπηρεσίες στο σύστημα του Υπουργείου Παιδείας και να εκδώσουμε τις σχετικές βεβαιώσεις, ώστε να δοθούν μαζί με την απόλυσή.Για το λόγο αυτό σας παρακαλούμε  να μας στείλετε τις ώρες του μηνός Ιουνίου έως την Παρασκευή 11 Ιουνίου, προκειμένου να προχωρήσει η διαδικασία από την υπηρεσία. Για το ενδεχόμενο αμφιβολίας αναφορικά με την πραγματοποίηση ωρών την Δευτέρα και Τρίτη ( 14& 15 Ιουνίου), μπορούν να ζητηθούν  υπεύθυνες δηλώσεις στις οποίες να αναφέρεται ότι θα πραγματοποιήσουν τις  υπόλοιπες ώρες τους για το μήνα Ιούνιο. Με τον τρόπο αυτό, έχουμε την γνώμη ότι,  κατοχυρώνεται η νομιμότητα της διαδικασίας αναφορικά με την αποστολή των ωρών πριν την 15η Ιουνίου 2010.