τηλεκπαίδευση

A collection of some very good web tools to help you better integrate technology in your instruction.Teacher Tools

Εκπαιδευτική Τεχνολογία & Ψηφιακά Εργαλεία Μάθησης

Αποθετήριο «Φωτόδεντρο/Μαθησιακά Αντικείμενα» – Συχνές Ερωτήσεις

Οι Πόλοι Εκπαιδευτικής Καινοτομίας ΤΠΕ της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας
Πληροφορίες για τα εργαλεία εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και όχι μόνο

Λήψη αρχείου

Ο κόμβος της Τεχνικής Στήριξης Πληροφοριακών Συστημάτων Σχολικών Μονάδων:

Online Εκπαιδευτικό Λογισμικό Α’Βάθμιας & Β’Βάθμιας Εκπαίδευσης

Από το Πανεπιστήμιο Κρήτης,Εργαστήριο Προηγμένων Μαθησιακών Τεχνολογιών στην Δια Βίου και Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση [Ε.ΔΙ.Β.Ε.Α]

Διδακτικά σενάρια με τη μέθοδο της Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης

Ανανεώθηκε η λίστα για την πρόσβαση χωρίς χρέωση δεδομένων (zero-rating) από κινητά δίκτυα, στις ψηφιακές πλατφόρμες που χρησιμοποιεί το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση στα σχολεία.

Η λίστα για την πρόσβαση χωρίς χρέωση δεδομένων

Χρήσιμα εργαλεία και οδηγίες για την ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση στα ΕΠΑ.Λ. και ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. κατά το σχολικό έτος 2020-2021.

ΟΔΗΓΙΕΣ_ ΑΣΥΓΧΡ_ΕΞ_ΑΠΟΣΤ_ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Η Νέα εγκύκλιος του Υπουργείου Παιδείας για την εξ αποστάσεως εκπαίδευσης

Οδηγίες και πληροφορίες για την Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση

Σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση για ευπαθείς ομάδες μαθητών και μαθητριών κατά το σχολικό έτος 2020-21

Λήψη αρχείου

Οδηγίες για τη δημιουργία και λειτουργία των διαδικτυακών τμημάτων

Λήψη αρχείου

Επιμορφωτικό σεμινάριο για γονείς σε εργαλεία και πλατφόρμες ασύγχρονης και σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. Συμβουλές για σωστή χρήση και Ψυχολογική Στήριξη μαθητών.

Το σεμινάριο αυτό απευθύνεται σε όλους τους γονείς, που θέλουν να βοηθήσουν τα παιδιά τους, σε περίπτωση που στο σχολείο τους ή στο τμήμα τους υπάρχει πρόβλημα και θα χρειαστεί η εφαρμογή της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.

Οδηγίες για Γονείς: “Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο σχολείο: Εργαλεία – Συμβουλές – Ψυχολογική υποστήριξη μαθητών”

Παροχή σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2020-2021.

ΦΕΚ_3882

Υπηρεσία Ψηφιακών Πολυμεσικών Παρουσιάσεων και Διαλέξεων