Διαφοροποιημένη Διδασκαλία

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ Γ΄ ΦΑΣΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ: «ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΣΕ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΜΕΝΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ (Δ.Δ.)» ΜΕ MIS:5032906

1. ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ
1.1. Περιεχόμενο επιμόρφωσης – Θεματικές Ενότητες.
Το επιμορφωτικό πρόγραμμα καλύπτει 5 επιμορφωτικές συναντήσεις ως εξής:
Θεματική Ενότητα 1 (ΘΕ1): Γενικό Θεωρητικό -Εισαγωγή στη Διαφοροποιημένη Διδασκαλία
Θεματική Ενότητα 2 (ΘΕ2): Διαφοροποίηση Κοινωνικού Περιβάλλοντος Μάθησης
Θεματική Ενότητα 3 (ΘΕ3) Διαφοροποίηση για τους μαθητές/τις μαθήτριες με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες
Θεματική Ενότητα 4 (ΘΕ4): Διαφοροποίηση για τους μαθητές/τις μαθήτριες Ρομά
Θεματική Ενότητα 5 (ΘΕ5):Διαφοροποίηση για τους μαθητές/τις μαθήτριες με προσφυγικό-μεταναστευτικό υπόβαθρο.

1.2. Διάρκεια επιμόρφωσης
Η Γ ‘ Φάση επιμόρφωσης αφορά 25.000 εκπαιδευτικούς και θα υλοποιηθεί σε περιόδους ως εξής:
Α’ περίοδος: Απρίλιος-Μάιος 2022
Β’ περίοδος: Ιούνιος- Ιούλιος 2022

Το επιμορφωτικό πρόγραμμα στη Διαφοροποιημένη Διδασκαλία θα είναι σύγχρονη εξ αποστάσεως επιμόρφωση διάρκειας 14 ωρών και θα πραγματοποιηθεί σε επίπεδο περιφερειακής ενότητας.
Οι ενδιαφερόμενοι θα εντάσσονται σε τμήματα κατά σειρά προτεραιότητας της υποβληθείσας αίτησης και λαμβάνοντας υπόψη τη γεωγραφική κατανομή.

1.3. Μεθοδολογία υλοποίησης της επιμόρφωσης -Προϋποθέσεις συμμετοχής
Το επιμορφωτικό πρόγραμμα αποτελείται από τέσσερις διδακτικές συναντήσεις τριών (3) ωρών και μία δύο (2) ωρών σύγχρονης εξ αποστάσεως επιμόρφωσης και ολοκληρώνεται σε πέντε (5) εβδομάδες. Επισημαίνεται ότι οι δεκατέσσερις (14) ώρες σύγχρονης εξ αποστάσεως επιμόρφωσης θα κατανεμηθούν στο παραπάνω χρονικό διάστημα, με την διεξαγωγή μιας συνάντησης ανά εβδομάδα.
Οι επιμορφώσεις θα πραγματοποιηθούν από Επιμορφωτές/Επιμορφώτριες των Εκπαιδευτικών, οι οποίοι/ες έχουν επιμορφωθεί κατά τη Β’ φάση της επιμόρφωσης.
Η σύγχρονη εξ αποστάσεως επιμόρφωση θα πραγματοποιηθεί μέσω τηλεδιασκέψεων και το υλικό των μαθημάτων θα αναρτηθεί στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του Ι.Ε.Π. (moodle).

2. ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙΤΥΧΟΥΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ
Με την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος κάθε επιμορφούμενος/η θα λαμβάνει σχετική βεβαίωση μέσω της Δικτυακής Πύλης e-ΙΕΠ (Μητρώο).
Προκειμένου ο/η επιμορφούμενος/η να θεωρηθεί ότι παρακολούθησε επιτυχώς την εξ αποστάσεως επιμόρφωση οφείλει:
α) να συμπληρώσει τα απογραφικά Δελτία Εισόδου – Εξόδου
β) να υποβάλει συμπληρωμένο το ερωτηματολόγιο αποτίμησης επιμόρφωσης
γ) να συμμετάσχει σε όλες τις επιμορφωτικές συναντήσεις με μέγιστο απουσιών τις δύο (2) ώρες
Σε περίπτωση αποτυχίας της ολοκλήρωσης του προγράμματος δεν είναι δυνατή η επανάληψή του.

3. ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ – ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ

3.1 Διαδικασία υποβολής δήλωσης συμμετοχής – Επιλογή
Οι ενδιαφερόμενοι/νες εκπαιδευτικοί υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας του Ι.Ε.Π. (https://www.iep.edu.gr/services/mitroo/ )ακολουθώντας την αναγραφόμενη στην ιστοσελίδα σχετική διαδικασία.
Η δήλωση συμμετοχής επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης του Ν. 1599/86 για την ακρίβεια και αλήθεια του περιεχομένου των δηλωθέντων στοιχείων καθώς και της πλήρους, ρητής και ανεπιφύλακτης αποδοχής των όρων της παρούσης πρόσκλησης.
Δεν θα γίνονται δεκτές αιτήσεις που θα υποβληθούν με άλλο τρόπο στο Ι.Ε.Π.
ΠΡΟΣΟΧΗ:
Οι αναπληρωτές/-ρώτριες με τρίμηνη σύμβαση θα πρέπει να προσέξουν ότι η σύμβασή τους είναι ενεργή (δεν έχει λήξει) κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης.

3.2 Προθεσμία υποβολής αίτησης συμμετοχής
Οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να υποβάλλουν αίτηση από την Τετάρτη 23/03/2022 ώρα 15:00 έως και την Τρίτη 05-04-2022 ώρα 15:00

5. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Καθ’ όλη τη διάρκεια της δράσης, οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να ενημερώνονται μέσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας διαχείρισης της πράξης στην οποία θα έχουν πρόσβαση με την ολοκλήρωση της εγγραφής τους στο πρόγραμμα και της λήψης του συνδέσμου και του κωδικού πρόσβασης.
Για περισσότερες πληροφορίες και διευκρινίσεις, οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να απευθύνονται στην κ. Ιωάννα Σίντου. στο τηλέφωνο 213 1335 404, e-mail: isintou@iep.edu.gr
Η παρούσα πρόσκληση δημοσιεύεται:
• στην ιστοσελίδα του προγράμματος «Διαύγεια» • στην ιστοσελίδα του Ι.Ε.Π. http://www.iep.edu.gr/el/erga/prokyrikseis/proskliseis στη διαδρομή ΕΡΓΑ→ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ→ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ. Επισημαίνεται ότι όλα τα σχετικά με την επιμόρφωση (διευκρινίσεις, ανακοινώσεις σχετικά με το πρόγραμμα της επιμόρφωσης, τις απαραίτητες ενέργειες για την έναρξη των επιμορφώσεων όπως εγγραφές επιμορφούμενων κ.λ.π., αποφάσεις) θα αναρτώνται στην ιστοσελίδα του Ι.Ε.Π.