Η σύμβουλος Εκπαίδευσης Ν. Μαγνησίας κα Αντωνίου Ελισάβετ στο πλαίσιο της επιστημονικής και παιδαγωγικής καθοδήγησης και η κα Ευαγγελία Καλογήρου, eTwinning Ambassador Ν. Μαγνησίας υλοποίησαν επιμορφωτικό διαδικτυακό σεμινάριο με τίτλο:
Ημερίδα για αρχάριους στο eTwinning: Η κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης & Δικτύωση. Ένα παράδειγμα καλής πρακτικής”
στις 25-1-2024 από τις 18.30 έως τις 20.00.
To webinar απευθυνόταν σε συναδέλφους που θέλουν να ξεκινήσουν ευρωπαϊκό πρόγραμμα και δυσκολεύονται, σε εκπαιδευτικούς που θέλουν να λύσουν απορίες σχετικά με την αίτηση, την εύρεση συνεργατών κ.α. Απαντήθηκαν ερωτήσεις και επιλύθηκαν σχετικές απορίες.
Επιπλέον παρουσιάστηκε το βραβευμένο με ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας, έργο με τίτλο “Virtual Story”, το οποίο υλοποιήθηκε το σχολικό έτος 2018-19 από το 23ο Νηπιαγωγείο Λάρισας σε συνεργασία με πολλά ευρωπαϊκά σχολεία.
Ευχαριστώ πολύ Lilia Kalogirou για τη συνεργασία. Ελπίζω να παρακινήσαμε τις, τους συναδέλφους να ξεκινήσουν ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα etwinning.