Το ΙΚΥ Συγχαίρει τα σχολεία που τιμήθηκαν με το Ευρωπαϊκό Βραβείο Καινοτόμου Διδασκαλίας 2023!
Την Τρίτη 12 Δεκεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού η τελετή απονομής του Ευρωπαϊκού Βραβείου Καινοτόμου Διδασκαλίας 2023 σε εθνικό επίπεδο.
Κατά την εκδήλωση απονομής του Ευρωπαϊκού Βραβείου Καινοτόμου Διδασκαλίας 2023 απονεμήθηκε το πρώτο βραβείο στον τομέα της Προσχολικής Εκπαίδευσης, στο 23o Νηπιαγωγείο Λάρισας με το έργο Erasmus+: «Prevention is better than Cure, as Hippocrates said».
Την τελετή τίμησαν με την παρουσία τους η Υφυπουργός Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, κ. Ζέττα Μακρή, ο Γενικός Γραμματέας Πρωτοβάθμιας, Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Ειδικής Αγωγής, κ. Γιάννης Κατσαρός και ο Γενικός Γραμματέας Ανώτατης Εκπαίδευσης, Καθ. κ. Οδυσσέας- Ιωάννης Ζώρας,, οι οποίοι απεύθυναν χαιρετισμό και έκαναν την απονομή. Στην τελετή απεύθυνε επίσης χαιρετισμό ο Πρόεδρος ΔΣ του ΙΚΥ, ομ. καθ. Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ κ. Μιχαήλ Κουτσιλιέρης. Την εκδήλωση πλαισίωσε μουσικά η χορωδία του Καλλιτεχνικού Σχολείου Κερατσινίου-Δραπετσώνας.
Δείτε το βίντεο με τα βραβευθέντα σχολεία εδώ: