Πρώτες μέρες στο Νηπιαγωγείο

Οι δραστηριότητές μας από τις πρώτες ημέρες στο Νηπιαγωγείο

Γνωρίζω τους συμμαθητές μου και την τάξη μου

Μαθαίνω τα υλικά της τάξης μου: Ζωγραφική με μαρκαδόρους, με νερομπογιές -Ελεύθερο σχέδιο

Μαθαίνω για τα Μέτρα Προστασίας από τον Κορωνοϊό

Μαθαίνω τους Κανόνες Θετικής Συμπεριφοράς στο Σχολείο – Ομαδική εργασία ( Γλώσσα-Καλλιέργεια προφορικής επικοινωνίας, ομιλία και λόγου, αντιστοίχιση προφορικού-γραπτού λόγου)

Ο Μπούμπι μας μαθαίνει σωστούς τρόπους συμπεριφοράς στο  σχολείο

Ανακαλύπτω τις μαγικές ιδιότητες του νερού – Φυσικές Επιστήμες – (Τήξη,πήξη)

Μαθαίνω τα Χρώματα-Μαθηματικά -Εικαστικά- Μελέτη Περιβάλοντος

Τα Φρούτα του Φθινοπώρου

Δημιουργήσαμε ευχετήριες κάρτες για τον παππού και τη γιαγιά μας, μιας και η 1η Οκτωβρίου είναι η Παγκόσμια Ημέρα Ηλικιωμένων , μάθαμε τραγούδια για αυτούς που τους τα αφιερώσαμε με πολλή αγάπη και τους ευχηθήκαμε ,Χρόνια Πολλά να ζήσουν!

Στις 4 Οκτωβρίου είναι η Παγκόσμια Ημέρα Προστασίας των ζώων .Έτσι όπως ήταν φυσικό μιλήσαμε και εμείς στο σχολείο για τα ζώα της αυλής, του χωριού, της ζούγκλας και της θάλασσας, ζωγραφίσαμε το αγαπημένο μας ζωάκι , είπαμε αγαπημένα μας τραγούδια, διαβάσαμε παραμύθια , μάθαμε πολλές καινούριες παροιμίες και ακούσαμε ένα ποίημα που μας διάβασε η κυρία μας.

Ποίημα – Αγαπώ τα ζώα (Ι.Πολέμης)