ΚΟΜΙΚΣ

Εδώ θα βρείτε κλασσικά κόμικς για μικρά παιδιά με αγαπημένους ήρωες.

ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ

Εδώ θα βρείτε προτεινόμενα Διηγήματα.

1.Τα ψηλά βουνά – Ζαχαρίας Παπαντωνίου.

2.Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες – Ιούλιος Βερν

3.Παιδικά διηγήματα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη

4.Παραμύθι χωρίς όνομα-Πηνελόπη Δέλτα.

5.Άπαντα -Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

6.Ο Μάγκας – Πηνελόπη Δέλτα

7.Ο Τρελαντώνης -Πηνελόπη Δέλτα

8. Η ζωή του Χριστού – Πηνελόπη Δέλτα

9.Η Σταχομαζώχτρα – Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

10.Οι Μάγισσες – Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑΤΑ

Σ ε αυτή τη σελίδα προτείνονται αγαπημένα μυθιστορήματα για μικρά  και μεγαλύτερα παιδιά Δημοτικού.

1.Η καινούρια δασκάλα – Ντομινίκ Ντεμέρ

Η δεσποινίς Σαρλότ, μια καινούρια δασκάλα, εμφανίζεται σε ένα σχολείο και με τις αλλοπρόσαλλες μεθόδους της απελευθερώνει την τάξη της, μετατρέποντάς την σε μια μικρή “αυλή των θαυμάτων”.

2. 35 κιλά ελπίδα – Άννα Καβάλντα

Ένα εξαιρετικό βιβλίο, που μας δίνει μέσα από σκοτεινό χιούμορ την οπτική γωνία του μαθητή που μισεί το σχολείο, υστερεί και βαριέται σε όλα τα μαθήματα. Αξίζει να το διαβάσετε.

3.Τα παιδιά του γαλάζιου πλανήτη – Άντρι Σνέρ Μάγκνασον

Μικρό αριστούργημα, που με τρόπο λυρικό αλλά ταυτόχρονα και ευθύ, εξηγεί στους αναγνώστες πώς ο πλανήτης μας έφτασε στην σημερινή του κατάσταση εξαιτίας της ανθρώπινης ματαιοδοξίας.

4.Ένα παιδί από σίδερο – Χάρης Σακελλαρίου

Ο Διηνέκης από τη Σπάρτη διηγείται σε έναν Αθηναίο κι έναν Θεσπιέα πώς πέρασε τα παιδικά του χρόνια μέσα από την σπαρτιατική αγωγή. Στη συνέχεια μπαίνει στο σώμα των 300 του Λεωνίδα και παίρνει μέρος στη μάχη των Θερμοπυλών.

5.Εγώ είμαι αρχηγός – Μαρία Ιορδανίδου

Οι άνθρωποι κατασκηνώνουν δίπλα στη λίμνη των βατράχων και αρχίζουν να τη ρυπαίνουν. Ποιος είναι ο αρχηγός που θα δώσει τη λύση στο πρόβλημα;

Γνωρίζω το σώμα μου – Ο εαυτός μου

Αγαπητοί γονείς, αγαπημένοι μου μαθητές

Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά , με υγεία και λίγη ακόμη υπομονή μέχρι να βρεθούμε ξανά πίσω στο σχολείο μας. Επιστροφή λοιπόν ξανά ψηφιακά και γι αυτό το διάστημα τα παιδιά θα παρακολουθήσουν με τη βοήθειά σας την ενότητα “Γνωρίζω το σώμα μου – Ο εαυτός μου από την e-class . Εκεί θα βρείτε αναλυτικά τα μαθήματα και τις εργασίες  που  έχω αναθέσει για τα παιδιά.Παράλληλα μπορείτε να κάνετε περιήγηση σε διάφορα λογισμικά που θα βρείτε στην ανανεωμένη σελίδα του σχολείου μας, αλλά και στην παλαιότερη όπως επίσης και στη κατηγορία Φωτόδεντρο που θα βρείτε στην πάνω αρχική μπάρα του ιστολογίου. Προσωπική μου σύσταση είναι να φροντίζετε έτσι ώστε οι δραστηριότητες παρακολούθησης  στον υπολογιστή ή στο tablet ,να μην υπερβαίνουν τη μισή ώρα ημερησίως.Σας υπενθυμίζω ξανά ότι στόχος του σχολείου είναι να κρατηθούν τα παιδιά σε μια μαθησιακή διδασκαλία με ευχάριστες , απλές και ευφάνταστες δημιουργικές εργασίες ,έτσι ώστε όταν με το καλό επιστρέψουμε στο σχολείο μας να συνεχίσουμε από εκεί που μείναμε!!!!!