ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑΤΑ

Σ ε αυτή τη σελίδα προτείνονται αγαπημένα μυθιστορήματα για μικρά  και μεγαλύτερα παιδιά Δημοτικού.

1.Η καινούρια δασκάλα – Ντομινίκ Ντεμέρ

Η δεσποινίς Σαρλότ, μια καινούρια δασκάλα, εμφανίζεται σε ένα σχολείο και με τις αλλοπρόσαλλες μεθόδους της απελευθερώνει την τάξη της, μετατρέποντάς την σε μια μικρή “αυλή των θαυμάτων”.

2. 35 κιλά ελπίδα – Άννα Καβάλντα

Ένα εξαιρετικό βιβλίο, που μας δίνει μέσα από σκοτεινό χιούμορ την οπτική γωνία του μαθητή που μισεί το σχολείο, υστερεί και βαριέται σε όλα τα μαθήματα. Αξίζει να το διαβάσετε.

3.Τα παιδιά του γαλάζιου πλανήτη – Άντρι Σνέρ Μάγκνασον

Μικρό αριστούργημα, που με τρόπο λυρικό αλλά ταυτόχρονα και ευθύ, εξηγεί στους αναγνώστες πώς ο πλανήτης μας έφτασε στην σημερινή του κατάσταση εξαιτίας της ανθρώπινης ματαιοδοξίας.

4.Ένα παιδί από σίδερο – Χάρης Σακελλαρίου

Ο Διηνέκης από τη Σπάρτη διηγείται σε έναν Αθηναίο κι έναν Θεσπιέα πώς πέρασε τα παιδικά του χρόνια μέσα από την σπαρτιατική αγωγή. Στη συνέχεια μπαίνει στο σώμα των 300 του Λεωνίδα και παίρνει μέρος στη μάχη των Θερμοπυλών.

5.Εγώ είμαι αρχηγός – Μαρία Ιορδανίδου

Οι άνθρωποι κατασκηνώνουν δίπλα στη λίμνη των βατράχων και αρχίζουν να τη ρυπαίνουν. Ποιος είναι ο αρχηγός που θα δώσει τη λύση στο πρόβλημα;