Εκπαιδευτική εκδρομή της Στ’ τάξης στη Βουλή των Ελλήνων

IMG 20240409 101520

Οι μαθητές και μαθήτριες της Στ’ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Σορωνής και του Δημοτικού Σχολείου Δαματριάς βρέθηκαν στην Αθήνα το διάστημα 9-12 Απριλίου 2024 στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών επισκέψεων στη Βουλή των Ελλήνων. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο κτήριο, να επισκεφθούν την έκθεση για την Ελληνική Επανάσταση που φιλοξενείται σε μια από τις ιστορικές αίθουσές του, αλλά και να παρακολουθήσουν από το θεωρείο μια συνεδρίαση της ολομέλειας της Βουλής.

Με αφορμή την επίσκεψη αυτή, όμως, μάζεψαν πλήθος εικόνων, γνώσεων και εμπειριών, καθώς το πρόγραμμά τους περιελάμβανε κι άλλες δράσεις! Επισκέφθηκαν την Ακρόπολη και το Μουσείο Ακρόπολης, το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, το Μουσείο Ψευδαισθήσεων, το Ζωολογικό μουσείο της Πανεπιστημιούπολης, το Θ/Κ Αβέρωφ, το Ολυμπιακό Μουσείο και το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης, περιηγήθηκαν με ξεναγό τον συγγραφέα κο Στοφόρο στην Πλάκα, έκαναν βόλτα στον Εθνικό Κήπο, γνώρισαν την ιστορία της Γης στο Πλανητάριο και έκαναν πειράματα «Εκρηκτικής Φυσικής», ενώ παρακολούθησαν και την υπέροχη παιδική θεατρική παράσταση «Οι άθλιοι».