ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΑΡΩΜΑΤΙΚΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΒΟΤΑΝΑ

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΛΛΑΣ                     8-11-2023

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΒΟΤΑΝΑ

ΑΡΩΜΑΤΙΚΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΒΟΤΑΝΑ

Την Πέμπτη 2 Νοεμβρίου οι μικροί μαθητές/ τριες του σχολείου μας, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν και να συμμετέχουν σε μια εκπαιδευτική δράση με τίτλο: « Βότανα και μυρωδικά». Η δράση αυτή οργανώθηκε από τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Βέροιας σε συνεργασία με την Εφορία Αρχαιοτήτων Πέλλας και το τμήμα εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Οι μαθητές/τριες της Β΄και Δ΄τάξης έκαναν ένα ταξίδι από την αρχαιότητα μέχρι την κουζίνα του σπιτιού μας. Με διαδραστικές ασκήσεις , βιωματικά παιχνίδια, κατασκευή παζλ και διάφορες δραστηριότητες ανακάλυψης της γνώσης. Γέμισαν όμορφες μυρωδιές, έμαθαν τη χρήση, τις ιδιότητες και τη φαρμακευτική δράση πολλών βοτάνων που χρησιμοποιούμε από την αρχαιότητα μέχρι τις μέρες μας.

Θεραπευτικές συνταγές που διασώθηκαν  από την προφορική παράδοση και τη λαϊκή εμπειρία. « Γιατροσόφια και μαντζούνια» συνταγές των γιαγιάδων, σοφά λόγια και έθιμα.

Βίωσαν ένα ταξίδι στο χρόνο γεμάτο γνώση κι εμπειρίες.

Οι δασκάλες της Β’ και Δ΄τάξης

Αθανασία Σιάγαλη και Χαρίκλεια Μπανούδη

από κάτω από: Β' Τάξη, Δ' Τάξη| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΑΡΩΜΑΤΙΚΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΒΟΤΑΝΑ

Νοέμβριος 2023