ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΛΛΑΣ

Ιούν 202430

Την Τετάρτη 13 Ιουνίου 2024 πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου μας η καλοκαιρινή μας γιορτή. Το πρώτο της μέρος  ήταν αφιερωμένο στην παράδοση , στην κίνηση , στον χορό και στο τραγούδι. Οι μαθητές και οι μαθήτριες  με χάρη ξεδίπλωσαν τις χορευτικές τους ικανότητες, χορεύοντας παραδοσιακούς χορούς από τη Μακεδονία, τη Θράκη, τη Μικρά Ασία και την Ήπειρο. Η αυλή μας γέμισε με παραδοσιακές μελωδίες και γνώριμα ακούσματα. Η παράδοση είναι ο θεματοφύλακας του πολιτισμού που ισχυροποιεί και ενδυναμώνει  και διατηρεί ισχυρούς τους δεσμούς και τις αξίες μέσα από τη μουσική , τον χορό και το τραγούδι. Η γιορτή ολοκληρώθηκε με το τραγούδι της ειρήνης, και με χορούς με ξένη μουσική δημιουργία των  μαθητριών της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ ΄τάξης. Η γιορτή μας έκλεισε με το τραγούδι: “καλοκαιρινές διακοπές ” στέλνοντας ευχές για καλό και ξέγνοιαστο καλοκαίρι σε όλους τους γονείς και φίλους.

Στο δεύτερο μέρος της γιορτής μας τα παιδιά συμμετείχαν σε κινητικά παιχνίδια νερού που πραγματοποιήθηκαν στην αυλή του σχολείου.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΛΛΑΣ

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!

ΕΥΧΕΣ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

από κάτω από: Ενημέρωση Δ/νσης | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ ΣΤΟ Δ.Σ.ΠΕΛΛΑΣ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ ΣΤΟ Δ.Σ.ΠΕΛΛΑΣ

Την Πέμπτη 13 Ιουνίου 1024 πραγματοποίηθηκε στη αυλή του σχολείου μας η καλοκαιρινή γιορτή. Μια γιορτή αφιερωμένη στην παράδοση, στην κίνηση, στον χορό και στο τραγούδι. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεδίπλωσαν τις χορευτικές τους ικανότητες χορεύοντας παραδοσιακούς χορούς από τη Μακεδονία, τη Θεσσαλία, τη Θράκη και την Ήπειρο. Η αυλή μας γέμισε με παραδοσιακές μελωδίες και γνώριμα ακούσματα. Η παράδοση είναι ο θεματοφύλακας του πολιτισμού που ισχυροποιεί, ενδυναμώνει και διατηρεί ισχυρούς τους δεσμούς και τις αξίες μέσα από τη μουσική, τον χορό και το τραγούδι. Το πρώτο μέρος της γιορτής ολοκληρώθηκε με το τραγούδι της ειρήνης και χορούς με ξένη μουσική , δημιουργία των μαθητριών της Δ΄, Ε΄και ΣΤ΄τάξης .

Στο τέλος όλα τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί χαιρέτησαν  γονείς και φίλους με το τραγούδι : «καλοκαιρινές διακοπές»  και ευχήθηκαν καλό, όμορφο και ξένοιαστο καλοκαίρι.

Στο δεύτερο μέρος της γιορτής τα παιδιά όλων των τάξεων συμμετείχαν σε κινητικά παιχνίδια νερού.

Η γυμνάστρια του σχολείου

Καραγιάννη Φανή

από κάτω από: Γυμναστική, Ενημέρωση Δ/νσης | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ ΣΤΟ Δ.Σ.ΠΕΛΛΑΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΣΤΟ Δ.Σ.ΠΕΛΛΑΣ

Ιούν 20247

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

από κάτω από: Γυμναστική | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΣΤΟ Δ.Σ.ΠΕΛΛΑΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΣΤ΄ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ Δ.Σ.ΠΕΛΛΑΣ

Ιούν 20245

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ ΣΤ΄ΤΑΞΗΣ Δ.Σ.ΠΕΛΛΑΣ

ΥΠΕΥΘΥΝΗ Η ΣΤ΄ΤΑΞΗ

ΥΠΕΥΘΥΝΗ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΤΗΣ ΣΤ΄ΤΑΞΗΣ: κα ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ ΠΑΓΙΑΝΝΙΔΟΥ

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΣΤ΄ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ Δ.Σ.ΠΕΛΛΑΣ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ

Μάι 202428

Με αφορμή την 4η Απριλίου, μέρα που ήταν αφιερωμένη στα αδέσποτα ζώα, ο εκπαιδευτικός του τμήματος ένταξης, Καλλιοντζής Γιώργος, ανέλαβε να κάνει μια σχετική ενημέρωση στους μαθητές σχετικά με τις υποχρεώσεις που αναλαμβάνει κάποιος, όταν υιοθετεί ένα αδέσποτα ζώο. Επιπλέον, έγινε λόγος για το πώς πρέπει να συμπεριφέρεται κάποιος και ποιες ενέργειες πρέπει να κάνει όταν συναντάει ένα αδέσποτο ζώο. Αξίζει να αναφερθεί και η παρουσία ενός τετράποδου φίλου στην παρουσίαση ο οποίος κέρδισε τις εντυπώσεις και τα χάδια των παιδιών. Οι μικροί μαθητές και μαθήτριες έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον κατά την διάρκεια της δράσης και κατάλαβαν ότι η υιοθεσία ενός αδέσποτου ζώου δεν είναι απλή υπόθεση.

από κάτω από: Τμήμα Ένταξης | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ

ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΕΥΧΕΣ!!

Απρ 202426

Ευχές page 0001

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΕΥΧΕΣ!!

Απρ 202425

ΦΩΤΟ ΕΙΡΗΝΟΔΡΟΜΙΑ

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα παιδιά του Δημοτικού Σχολείου Πέλλας διέδωσαν το μήνυμα της ειρήνης σε όλον τον Πλανήτη!!

Απρ 202423
από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το Δημοτικό Σχολείο Πέλλας στο Φεστιβάλ Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και Τεχνολογίας 2024

ΜΙΚΡΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΕΝ ΔΡΑΣΕΙ… Περιβαλλοντική Δράση – ΄΄Let’s Do It Greece’’

Απρ 202423

ΜΑΘΗΤΕΣ ΕΝ ΔΡΑΣΕΙ…

Η Β΄τάξη του Δημοτικού Σχολείου Πέλλας συμμετείχε στην Περιβαλλοντική Δράση με τίτλο ΄΄Lets Do It Greece’’και συνέβαλλε με το δικό της τρόπο στο πανελλήνιο εγχείρημα αφιερώνοντας την Παρασκευή 12 Απριλίου μία σχολική ώρα για τον καθαρισμό του αύλειου χώρου του σχολείου. Οι μαθητές με τον απαραίτητο εξοπλισμό μάζεψαν τα σκουπίδια από την αυλή του σχολείου και πότισαν τα δέντρα.

Στόχος ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών γνωρίζοντας ότι με μια απλή θετική κίνηση, μπορούμε εμείς οι ίδιοι να γίνουμε η αλλαγή που περιμένουμε. Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν με χαρά και βρήκαν τη δράση αυτή ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και χρήσιμη. Δώσαμε όλοι μαζί το μήνυμα ότι ΄΄Η αλλαγή είναι στο χέρι μας!΄΄

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΜΙΚΡΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΕΝ ΔΡΑΣΕΙ… Περιβαλλοντική Δράση – ΄΄Let’s Do It Greece’’
« Παλιότερα άρθρα

Ιούλιος 2024