ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ –ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ

Μαρ 202320

ΔΗΜΟΤΙΚΟ  ΣΧΟΛΕΙΟ  ΠΕΛΛΑΣ                                                       Δευτέρα 20   Μαρτίου 2023

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ   ΓΙΑ  ΤΟΝ   ΕΟΡΤΑΣΜΟ   ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ –ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ

25Η   ΜΑΡΤΙΟΥ  2023

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες , σας ενημερώνουμε   και σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε     στις  εορταστικές εκδηλώσεις για την  επέτειο  της  Επανάστασης του 1821 και τον  Ευαγγελισμό  της Θεοτόκου ,  που προγραμματίζονται ως εξής  :

1. Την Παρασκευή   24  Μαρτίου  2023,  διπλή  γιορτή,  για την επέτειο από τα 202 χρόνια από    την επανάσταση  του 1821 και τον Ευαγγελισμό  της Θεοτόκου, που θα  πραγματοποιηθεί  στην αίθουσα  των εκδηλώσεων του σχολείου μας  από τους μαθητές της  ΣΤ΄ τάξης  , στις 9.45 π. μ. ,με συμμετοχή όλων των τάξεων και   παρουσία των γονέων.

Όλοι  οι μαθητές του σχολείου  μας , θα προσέλθουν στο  σχολείο    στις  8.30 π. μ. χωρίς τσάντες  και θα αποχωρήσουν μετά το πέρας της γιορτής  στις   11.00 π. μ.

Το κυλικείο θα είναι  ανοικτό για την εξυπηρέτηση των μαθητών μας .

Το Ολοήμερο τμήμα δε θα λειτουργήσει .

2.Το Σάββατο  25 Μαρτίου 2023,ανήμερα της επετείου  και της  εορτής του Ευαγγελισμού  , θα προσέλθουν στην εκκλησία  του χωριού μας,    στις 9.30 π .μ. ,  οι μαθητές της  Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης  για εκκλησιασμό ,δοξολογία και κατάθεση  στεφάνου στο ηρώο του χωριού.

Οι  υπόλοιποι μαθητές  θα παραδοθούν   11.00 π. μ. -11.15 π. μ. μπροστά στην Εκκλησία  στους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς της παρέλασης  :

Τσαλκιτζή Δημητρούλα , Κιοσελάκη Εμμανουήλ ,  Γεωργιάδου Αγάθη ,  Κουτσού Βασιλεία, Παγιαννίδου Άννα Μαρία, Τυριακίδη Γεώργιο    .

Η  παρέλαση  θα ξεκινήσει στις 11.30 π. μ. με κατεύθυνση προς  το άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου .

Οι γονείς θα παραλάβουν τους μαθητές μας με το τέλος της παρέλασης ,μπροστά από το άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου

Παρακαλούμε να φροντίσετε για την ομοιομορφία της  στολής  παρέλασης των μαθητών .             (άσπρο πουκάμισο ,μπλε παντελόνι  για  αγόρια  και μπλε  φούστα για κορίτσια , μπλούζα γαλάζια της παρέλασης , μαύρα ή σκούρα μονόχρωμα παπούτσια  και άσπρο  χοντρό καλσόν για τα κορίτσια )

Η  διευθύντρια  και  οι  εκπαιδευτικοί του Δ.Σ.  Πέλλας

images 25 martiou kalimera