Αρχική » Ανακοινώσεις-Εκδηλώσεις » Ανακοίνωση » Εγγραφή στην Πρώτη Τάξη για το σχολικό έτος 2021 – 2022

Εγγραφή στην Πρώτη Τάξη για το σχολικό έτος 2021 – 2022

Κάθε δημοτικό σχολείο έχει τη δική του σχολική περιφέρεια και σε αυτό φοιτούν οι μαθητές που διαμένουν εντός των ορίων της. Οι μαθητές εγγράφονται αποκλειστικά και μόνο στα όρια της σχολικής περιφέρειας του Δημοτικού Σχολείου που ανήκουν (άρθρο 5 & 7, Π.Δ. 79/2017). Το όρια του Δημοτικού Σχολείου Λιαπάδων είναι τα παρακάτω: Λιαπάδες, Γαρδελάδες, Γέφυρα, Λυσσιπιό, Ζώμενο, Κουνούπαινα, Σουριανάτα, Κουρπί, Πλάκες, Κουρκουλή, Δούλειες.

Ανακοινώνεται ότι οι εγγραφές των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Πρώτη Τάξη Δημοτικού Σχολείου κατά τη σχολική χρονιά 2020 – 2021, αρχίζουν  Δευτέρα 1 Μαρτίου 2021 και λήγουν  Τετάρτη 31 Μαρτίου 2021. Φέτος, στην Πρώτη Τάξη Δημοτικού Σχολείου θα εγγραφούν υποχρεωτικά παιδιά που γεννήθηκαν από 1-1-2015 μέχρι και 31-12-2015.

Α. Υποβάλλονται υποχρεωτικά κατά την εγγραφή:

1 Αίτηση-Υπεύθυνη  Δήλωση

Θα την πάρετε από το Σχολείο ή θα τη μεταφορτώσετε από τη περιοχή έντυπα και θα συμπληρώσετε τα απαραίτητα στοιχεία.

2 Βεβαίωση  Φοίτησης  Νηπιαγωγείου

Θα  την  πάρετε  από  το  Νηπιαγωγείο.  Η  προβλεπόμενη  Βεβαίωση Παρακολούθησης  θα  μας  σταλεί  υπηρεσιακά  τον  Ιούνιο.

3 Εμβόλια

Φωτοτυπία  των  σελίδων  εμβολιασμού  του  γαλάζιου  βιβλιαρίου υγείας  του  μαθητή  ή  άλλο  στοιχείο  στο  οποίο  να  φαίνεται  ότι έγιναν  τα  προβλεπόμενα  εμβόλια.

4 Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας

Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (συμβόλαιο, λογαριασμός ΔΕΗ, τηλεφωνίας, ΔΕΥΑK ή φορολογική δήλωση)

Β. Υποβάλλεται υποχρεωτικά άμεσα ή μέχρι 11 Σεπτεμβρίου:

5 Ατομικό Δελτίο Υγείας μαθητή Από κρατικό Νοσοκομείο ή ιδιώτη παιδίατρο. Το έντυπο θα το πάρετε από το σχολείο ή θα το μεταφορτώσετε από τη περιοχή έντυπα.

Γ. Απαιτείται υποχρεωτικά για την εγγραφή:

6 Πρόσφατο Πιστοποιητικό Γέννησης Αναζητείται αυτεπάγγελτα από το Σχολείο.

Δ. Εγγραφές στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα και στο τμήμα πρωινής ζώνης

Δικαίωμα εγγραφής έχουν

• όλοι οι μαθητές/ όλες οι μαθήτριες χωρίς προϋποθέσεις.

Δ. Πρόσθετα δικαιολογητικά κατά περίπτωση:

7 Σχετική ιατρική γνωμάτευση, εάν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια
8  Διάγνωση από  Ε.Δ.Δ.Υ. ή Αναγνωρισμένο Δημόσιο  ιατροπαιδαγωγικό  κέντρο ή ΚΕΣΥ, εάν υπάρχει.
9 Δικαστική Απόφαση ή  ιδιωτικό Συμφωνητικό Επιμέλειας (σε περίπτωση διαζυγίου ή διάστασης).
10 Αν δικαιούστε δωρεάν μεταφορά με μισθωμένο λεωφορείο της Περιφέρειας,  συμπληρώνετε το σχετικό έντυπο – υπεύθυνη δήλωση το οποίο  θα το πάρετε από το σχολείο ή θα το μεταφορτώσετε από τη περιοχή έντυπα.

Ώρες εγγραφής καθημερινά μετά από τηλεφωνική επικοινωνία στο 2663041167  για ορισμό ραντεβού.

Πρόγραμμα eTwinning Α’ τάξης 2023-2024